“SAÜ Her Alanda Adından Söz Ettiriyor”

“SAÜ Her Alanda Adından Söz Ettiriyor”
12.01.2024
1.489
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan, Bilim ve Teknolojide Avrupa İş birliği (COST) Aksiyonu altında desteklenen CYPHER Projesi kapsamında TÜBİTAK tarafından Türkiye adına yönetim komitesi üyesi seçildi.

CYPHER Projesi’nin Türkiye adına Yönetim Komitesi’nde yer almanın heyecanını yaşadığını belirten Soyhan, “Bu proje, Sakarya Üniversitesi’nin hedeflerine katkı sağlaması amacıyla önemli bir fırsat sunuyor. Yeşil ve sürdürülebilir enerji  üretimi ve yangın güvenliği konularında Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu yönde dış kaynaklı projelerin kazandırılması için dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Araştırma Üniversitesi olma yolunda önemli bir fırsat”

CYPHER Aksiyonu için Türkiye adına MC (Management Committee/Yönetim Komitesi) başvurusunun TÜBİTAK uzmanları tarafından değerlendirilip olumlu olarak sonuçlandığını öğrendiğinde büyük bir sevinç yaşadığını ve gurur duyduğunu aktaran Soyhan, CYPHER Projesi’nin araştırma üniversitesi olma yolunda önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Projenin, Sakarya Üniversitesi’nin misyonuna ve hedeflerine nasıl katkı sağlayabileceğini derinlemesine keşfetmek için sabırsızlandığını söyleyen Soyhan, “Ülkemiz öncelikleri içerisinde yer alan bu tür dış kaynaklı projeler, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın ARDEB “1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” 2023 Yılı 1. Dönem değerlendirme sonuçlarını açıklarken özellikle vurguladığı COST Aksiyonlarına dair yönlendirmeleriyle de uyumludur.” dedi.

COST Nedir ?

COST Aksiyonu, disiplinler arası iş birliğini teşvik eden ve araştırmacıların bilgi paylaşımını destekleyen bir platform. Bu aksiyonlar, en az 5 COST ülkesinin ilgi alanındaki ulusal olarak fonlanan araştırma projelerinin çevresinde oluşturulan bir ağ olarak çalışıyor. Bu projelerde MC üyesi bir aksiyonun koordinasyonundan, uygulanmasından ve yönetiminden sorumlu tutuluyor. Her bir COST Aksiyonu için, her ülkeden en fazla 2 temsilci MC’de yer almak üzere aday gösterilebiliyor.


1.489 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.