Öğr. Gör. Dr. Tatar, HELEN Projesine Kabul Edildi

Öğr. Gör. Dr. Tatar,  HELEN Projesine Kabul Edildi
28.03.2023
2.530
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğr. Gör. Dr. Tuba Tatar, HELEN Projesine çalışma grubu üyesi olarak kabul edildi.

Avrupa Birliği Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği (COST Action) tarafından desteklenen  “CA20139 – Holistic design of taller timber buildings” (HELEN) projesine, çalışma grubu üyesi olarak Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğr. Gör. Dr. Tuba Tatar kabul edildi.

Proje, çok katlı yüksek ahşap binaları, statik, dinamik, yangın, akustik, insan sağlığı ve diğer yönlerini birbirinden ayrı olarak değil, birbirleriyle paralel olarak dikkate alarak disiplinler arası bir bakış açısıyla incelemeyi hedeflemektedir.

Proje kapsamındaki görevinin yüksek katlı ahşap yapıları incelemek olduğunu belirten Öğr. Gör. Dr. Tatar, “Proje, disiplinler arası analiz ve etkileşim yoluyla daha uzun ahşap binaların inşa edilmesini sağlayarak, insan refahı taleplerine saygı gösterecek bir dizi bütünsel tasarım kılavuzu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bulunduğum çalışma grubu ise çok katlı ahşap yapıların deprem, rüzgar, yangın gibi dış etkenleri dikkate alarak sayısal modelleme yöntemlerinin geliştirilmesini hedeflemektedir” diye konuştu.

Projenin 2025 yılı sonuna kadar devam edeceğini belirten Öğr. Gör. Dr. Tatar, proje ekibine dahil olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

 


2.530 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.