Neden Sakarya Üniversitesi?

05 Ağustos 2018

Uzun bir sınav maratonu sona erdi. Üniversite yerleştirme sınavı sonuçları açıklandı. En az sınavlar kadar önemli tercih dönemi başlıyor. Milyonlarca öğrencinin yapacağı tercihlerle geleceğini belirleyecek. Emeklerinin karşılığını gerçek anlamda bulabilmek için isabetli tercih yapmak çok önemli.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olan Sakarya Üniversitesi, uluslararası standartlarda eğitimi, huzur dolu eşsiz kampüsü, sosyal imkanları ile öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Tercih sürecinde Sakarya Üniversitesi’ni tercih etmek için pek çok neden var. İşte üniversite tercihi yapacak adaylar için ‘Neden Sakarya Üniversitesi’ni tercih etmeliyim?’ sorusuna cevaplar:

AVRUPA MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ ALAN TEK ÜNİVERSİTE

Sakarya Üniversitesi, Avrupa ve Dünyada tanınan en saygın ödüllerden biri olan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan Türkiye’de tek üniversitedir. 2010 yılında “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nü alan Sakarya Üniversitesi, 2013 yılında da “Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”nü almış, en son Avrupa Mükemmellik Ödülü ile başarısının kalıcılığını belgelemiştir.

AKREDİTASYONDA LİDER

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite ünvanına sahip. Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin tüm bölümleri ile Eğitim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bazı bölümlerinin akreditasyonu tamamlanan Sakarya Üniversitesi, bu alandaki rekoru elinde tutuyor. Akreditasyon, dünya standartlarında eğitim verildiğinin belgesi niteliğinde. Sakarya Üniversitesi, kurduğu evrensel modelle dünyadaki değişime açık, kendini sürekli geliştiren öğrenciler yetiştiriyor.

GÜÇLÜ VE NİTELİKLİ AKADEMİK KADRO

258 profesör, 205 doçent, 484 doktor öğretim üyesi ile toplamda 2 bin nitelikli ve yetkin akademik kadro.

Bütün öğrencilerine eşit ve kaliteli biçimde eğitim vermeyi sürdüren Sakarya Üniversitesi sürekli olarak akademik kadroyu hem kalite hem de sayı olarak  artırmayı hedefliyor. 1992 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne sürekli gelişim içerisinde olan Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önemle biliniyor. Her öğretim üyesinin yurtdışı deneyimi kazanmasını zorunlu hale getiren SAÜ bu alanda yurtdışı desteklerini de arttırmış durumda.

ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE

GENİŞ ULUSLARASI ÖĞRENCİ YELPAZESİ

60 ülkeden yaklaşık 4 bin öğrenciye eğitim veren Sakarya Üniversitesi, her geçen gün uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyor.

ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP DİPLOMA

Sakarya Üniversitesi mezunları, diplomalarının yanında aldıkları diploma eki ile uluslararası tanınırlık kazanıyor.

Diploma eki ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.disiliskiler.sakarya.edu.tr/tr/icerik/0/29515/DiplomaEki  adresinden ulaşabilirsiniz.

ÇİFTE DİPLOMA İMKÂNI

Çift anadal ve yandal uygulamalarının çokluğuyla dikkat çeken Sakarya Üniversitesi’nde birçok bölümde çift anadal ve yandal yapılmasına olanak sağlanıyor. Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrenciler Sakarya Üniversitesi’nde iki ayrı programdan eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilme imkânına sahip.

ÇAP Yapılabilecek bölümleri aşağıdaki linkten görebilirsiniz:

http://www.ebs.sakarya.edu.tr/ogrencidekanligi/cap.php

AKTİF ÜNİVERSİTE

100’ün Üzerinde Öğrenci Topluluğu

Sakarya Üniversitesi’nde yıl boyunca panel, seminer, konferans, kongre ve söyleşi hiç eksik olmuyor. Yıl boyu düzenlenen onlarca etkinlikle sosyal açıdan gelişen öğrenciler, kariyer toplulukları sayesinde iş hayatıyla mezun olmadan yakından tanışma fırsatı yakalıyorlar.

Öğrenci toplulukları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.kultur.sakarya.edu.tr/tr/icerik/12782/57626/topluluk-listeleri  adresinden öğrenebilirsiniz.

GÜÇLÜ BİLİŞİM ALTYAPISI

Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilere kimlik karşılığı ödünç dizüstü bilgisayar hizmeti sunulmaktadır.

Sakarya Üniversitesi öğrencileri SABİS (Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi) sayesinde elektronik ortamda hızlı bir şekilde kayıt olmakta, kayıt yenileyebilmekte, notları görüntüleyebilmekte ve daha birçok hizmete çevrimiçi erişebilmektedir.

BİLGİYE SINIRSIZ ERİŞİM

7/24 AÇIK KÜTÜPHANE

Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarını kütüphanede geçirmeleri, kitap ve çevrimiçi (online) kaynaklara zaman sınırlaması olmadan ulaşmalarını amaçlayan SAÜ, bu doğrultuda Merkez Kütüphanesini 7 gün 24 saat açık tutmakta.

Öğrencilerin özellikle sınav dönemlerinde geç saatlere kadar yoğun olarak kullandığı Merkez Kütüphane, bir ders çalışma ortamının yanında bilgisayar laboratuvarı, kablosuz internet erişimiyle sonsuz bilgiye ulaşım imkânı sağlıyor.

Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 10 bin metrekarelik alanda aynı anda bin 300 kişiye 7/24 hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanesi ile fakülte ve meslek yüksekokulu kütüphanelerinde; 220 bin adet basılı kitap, binlerce dergi ve tez bulunmaktadır. Elektronik veri tabanı abonelikleri ile 6 milyonun üzerinde esere elektronik ortamda tam metin erişim sağlanmaktadır.

Kütüphane ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.kutuphane.sakarya.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

MEZUNLARI EN KOLAY İŞ BULAN ÜNİVERSİTE

Yapılan çeşitli araştırmalarda Sakarya Üniversitesi mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında yer alıyor. İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com‘un verilerine göre Türkiye’de mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında Sakarya Üniversitesi öne çıkıyor. Açıklanan verilere göre Sakarya Üniversitesi, İstanbul, Marmara ve Kocaeli Üniversitesi’nin ardından 4. sırada yer alıyor. Türkiye’de mezunları en kolay iş bulan ilk 10 üniversite ise şöyle sıralanıyor: İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi.

HUZUR DOLU EŞSİZ BİR KAMPÜS

Sakarya Üniversitesi’nin Sapanca Gölü manzaralı yemyeşil kampüsünde öğrencilerin rahat bir eğitim alması için her türlü olanak düşünülmüştür. Öğrenciler posta ve banka hizmetleri için kampüste bulunan şubelerden yararlanabilmekteler. Beslenme ihtiyaçlarını ise, merkez yemekhane ile birlikte kampüs içerisinde bulunan birçok kafeden karşılayabilmekteler. Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Kütüphane hizmetleri ise merkez ve fakülte kütüphanelerinden verilmektedir. Öğrenciler, İstanbul’a yakın ama İstanbul’un karmaşasından uzak, rahat, huzurlu ve tam bir öğrenci atmosferinde eğitim görmektedirler.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM

Dünyaya açık, yüksek nitelikli mezunlar yetiştirme Sakarya Üniversitesi’nin temel misyonudur. Üniversitedeki tüm etkinlikler bu anlayış çerçevesinde tasarlanmaktadır. Çalışma ortamları, akademisyenler, altyapı, yönetim biçimi bu anlayış çerçevesinde şekillenmektedir.

200 BİNİ AŞAN MEZUN SAYISI İLE BÜYÜK BİR AİLE

Sakarya Üniversitesi kurulduğu 1992’den bugüne yaklaşık 200 bin mezun verdi. Sakarya Üniversitesi’nin hür düşünceli, insan haklarını gözeten, insanlığa saygılı, milli ve manevi değerlerine bağlı, vizyon sahibi, demokrat, ekip ruhuna inanan, araştırmacı ve sorgulayıcı, rekabetçi, sosyal ilişkileri güçlü ve yüksek donanımlı öğrencileri mezun olduktan sonra Türkiye’nin geleceğini inşa etmektedirler.

UYGULAMALI EĞİTİM

İş Hayatına Bir Adım Önde Başlayın

Türkiye’de ilk defa Sakarya Üniversitesi tarafından meslek yüksekokullarında uygulanmaya başlanan 3+1 uygulamalı eğitim modeli ile öğrenciler teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirerek ezberci bilgi yerine uygulamalı bilgi ve beceriye sahip oldular. Meslek Yüksekokullarında başlayan uygulamalı eğitim modeli 7+1 UMDE (Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi) adıyla fakültelerde de hayata geçiriliyor. Böylece okullarında yeterli teorik eğitimi alan öğrenciler, son dönem gittikleri kurumlarda uygulamalı eğitim alıyor ve iş hayatını yerinde görerek alanlarının gerektirdiği pratik beceriyi ediniyor.

AVRUPA’DAN ASYA’YA 40 ÜLKE 240 ÜNİVERSİTE İLE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Sakarya Üniversitesi’nin, Erasmus ve Mevlana öğrenci değişim programları çerçevesinde 40 ülkede, 240 üniversite ile anlaşması bulunuyor. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversite olmanın yanısıra, bu sayede yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ikinci üniversite durumunda.

Erasmus programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.erasmus.sakarya.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.mevlana.sakarya.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

YURTDIŞINA EN ÇOK ÖĞRENCİ GÖNDEREN ÜNİVERSİTE

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversitelerden birisi olmanın yanı sıra, bu sayede ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışına en fazla öğrenci gönderen üniversiteler arasında.

YURTİÇİNDE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, ‘Farabi Değişim Programı’ çerçevesinde Türkiye’nin 81 ilinde anlaşmalı üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etme imkânına sahiptir.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Farabi programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye: www.farabi.sakarya.edu.tr  adresinden ulaşabilirsiniz.

ZENGİN PROGRAM ÇEŞİTLİLİĞİ

15 fakülte, 6 enstitü, 1 konservatuvar, 2 meslek yüksekokulu

157 lisans, 190 lisansüstü program

Temelleri 1970’li yıllarda atılan Sakarya Üniversitesi, hâlihazırda 15 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulunda onlarca programda eğitim-öğretim faaliyeti sürdürüyor.

FAKÜLTELER

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği SAY

Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) SAY

Bilişim Sistemleri Mühendisliği SAY

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi SAY

Eğitim Fakültesi

Fen Bilgisi Öğretmenliği SAY

İlköğretim Matematik Öğretmenliği SAY

İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) DİL

Okul Öncesi Öğretmenliği SÖZ

Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ) SÖZ

Özel Eğitim Öğretmenliği SÖZ

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık EA

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İÖ) EA

Sınıf Öğretmenliği EA

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği SÖZ

Türkçe Öğretmenliği SÖZ

Fen-Edebiyat Fakültesi

Alman Dili ve Edebiyatı DİL

Alman Dili ve Edebiyatı (İÖ) DİL

Biyoloji SAY

Coğrafya SÖZ

Coğrafya (İÖ) SÖZ

Çeviribilim (Almanca) DİL

Çeviribilim (Almanca) (İÖ) DİL

Felsefe EA

Felsefe (İÖ) EA

Fizik SAY

Kimya SAY

Matematik SAY

Sanat Tarihi SÖZ

Sosyal Hizmet EA

Sosyal Hizmet (İÖ) EA

Sosyoloji EA

Sosyoloji (İÖ) EA

Tarih SÖZ

Tarih (İÖ) SÖZ

Türk Dili ve Edebiyatı SÖZ

Türk Dili ve Edebiyatı (İÖ) SÖZ

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi EA

İlahiyat Fakültesi

İlahiyat SÖZ

İlahiyat (İÖ) SÖZ

İletişim Fakültesi

Gazetecilik SÖZ

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık SÖZ

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (İÖ) SÖZ

İletişim Tasarımı ve Medya SÖZ

İşletme Fakültesi

İnsan Kaynakları Yönetimi EA

İnsan Kaynakları Yönetimi (İÖ) EA

İşletme EA

İşletme (İÖ) EA

Sağlık Yönetimi EA

Uluslararası Ticaret EA

Yönetim Bilişim Sistemleri EA

Mühendislik Fakültesi

Çevre Mühendisliği SAY

Elektrik-Elektronik Mühendisliği SAY

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İÖ) SAY

Endüstri Mühendisliği SAY

Endüstri Mühendisliği (İÖ) SAY

Gıda Mühendisliği SAY

İnşaat Mühendisliği SAY

İnşaat Mühendisliği (İÖ) SAY

Jeofizik Mühendisliği SAY

Makine Mühendisliği SAY

Makine Mühendisliği (İÖ) SAY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği SAY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (İngilizce) SAY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (İÖ) SAY

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Ebelik SAY

Hemşirelik SAY

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Görsel İletişim Tasarımı SÖZ

Mimarlık SAY

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri EA

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (İÖ) EA

Ekonometri EA

İktisat EA

İktisat (İÖ) EA

Maliye EA

Maliye (İÖ) EA

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi EA

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İÖ) EA

Uluslararası İlişkiler EA

Uluslararası İlişkiler (İÖ)

Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi SAY

Devlet Konservatuvarı Özel Yetenek

 

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

İşletme Enstitüsü

Orta Doğu Enstitüsü

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

Adapazarı Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) TYT

Elektronik Teknolojisi (Uzaktan Öğretim) TYT

İnternet ve Ağ Teknolojileri (Uzaktan Öğretim) TYT

İş Sağlığı ve Güvenliği (Uzaktan Öğretim) TYT

Mekatronik (Uzaktan Öğretim) TYT

Sakarya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Anestezi TYT

Çocuk Gelişimi TYT

Çocuk Gelişimi (İÖ) TYT

Fizyoterapi TYT

Fizyoterapi (İÖ) TYT

İlk ve Acil Yardım TYT

İlk ve Acil Yardım (İÖ) TYT

Optisyenlik TYT

Optisyenlik (İÖ) TYT

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik TYT

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (İÖ) TYT

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri TYT

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İÖ) TYT

Yaşlı Bakımı TYT

Yaşlı Bakımı (İÖ) TYT

10.099 kez görüntülendi.
05 Ağustos 2018 - 11:53