Yaşayan Kampüs

19 Temmuz 2019

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin kampüste ders dışında da zaman geçirmelerine olanak sağlayacak “Yaşayan Kampüs Projesi”ni başlattı. Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, proje ile doğal güzelliğinin yanı sıra öğrencilerin ders çalışabileceği, kitap okuyabileceği ve boş vakitlerini değerlendirebileceği uygun alanlar ile yaşayan bir kampüs olma özelliğine sahip olacak.

Sakarya üniversitesi öğrencilerine sosyal dinlence ve eğlence alanları oluşturacak olan proje ile öğrenciler 7/24 yeşil ile iç içe zaman geçirebilecekleri alanlara kavuşacak. Öğrencilerin açık havada spor yapabilecekleri mekânlar tasarlanacak. Öğrencilerin kitap okuyabilecekleri, ders çalışabilecekleri ve boş zamanlarını eğlenceli bir şekilde değerlendirerek spor yapabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri alanlar ve mekânlar oluşturacak.

Yaşayan Kampüs Projesi ile oluşturulacak yeni alanlarda, özellikle kantin ve kafeteryalarda üniversite öğrencileri yarı zamanlı istihdam edilecek. Öğrenciler kampüs sınırları içerisinde daha güvenli bir ortamda çalışarak gelir elde ederken aynı zamanda eğitimlerine de devam edebilecek.

Sapanca Gölü manzarası ve doğal güzellikleri ile bu alanda sayılı kampüsler arasında yer alan SAÜ Esentepe Kampüsü, proje ile öğrencilerin ders çalışabileceği, kitap okuyabileceği ve boş vakitlerini eğlenceli bir şekilde değerlendirebileceği uygun alanlar ile 7-24 yaşayan bir kampüs özelliğine sahip olacak. Proje ile oluşturulacak yeni alanlarda, özellikle kantin ve kafeteryalarda üniversite öğrencileri yarı zamanlı istihdam edilecek. Öğrenciler kampüs sınırları içerisinde daha güvenli bir ortamda çalışarak gelir elde ederken, aynı zamanda eğitimlerine de devam edebilecek.

“Aşamalı olarak hayata geçirilecek”

Öğrencilerin kampüste ihtiyaçları olan her türlü olanağı bulabilecekleri bir ‘ekosistem’ düşündüklerini ifade eden Rektör Savaşan, “Öğrencilerimiz kültürel ve sportif aktiviteleri yaparak hoşça vakit geçirirken, diğer taraftan proje ödevi yapan öğrenciler geç saatlere kadar üniversitede kalabilmeli, projelerini ödevlerini ve akademik çalışmalarını üniversitede yapabilmelidirler. Laboratuvarlar açık olmalı. Böyle bir ekosistemi hem öğrenciler hem akademisyenler üniversitede bulmalıdır. Öğrencilerimiz ve personelimiz, aileleri ile kampüste hoşça zaman geçirebilmelidirler. Kampüs dersten sonra hızla uzaklaşılacak bir mekân olmaktan çıkarılmalıdır. Proje ile akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz, tezlerini ya da proje ödevlerini uygun mekânlarda çalışabilecekler. Dolayısıyla öğrenci ve hoca odaklı üniversite haline gelmemiz gerekiyor. Eksikliğimiz olan bu durumu aşama aşama giderme yoluna da girmiş durumdayız” dedi.

“Dönem başına kadar büyük ölçüde tamamlayacağız”

Yaşayan Kampüs Projesinde oluşturulacak sosyal donatı alanları konusunda da bilgi veren Savaşan, bu alanların kalite, konfor ve hijyen unsurlarına azami dikkat edilerek işletileceğini söyledi. Prof. Dr. Savaşan, “Enstitüler kavşağından başlayıp Merkez Kafeteryada sona eren alanda çalışmalar başlamak üzere. Burada öğrencilerin 7-24 yeşil ile iç içe zaman geçirebilecekleri alanlar ve yürüyüş yolu planlıyoruz. Bu güzergâhın merkezinde ise kaliteli ve konforlu ‘Kahve Keyfi’ isminde bir mekân oluşturacağız. Ayrıca bu alanda öğrencilerin açık havada spor yapabilecekleri mekânlar da tasarladık. Üniversiteler kültürlerin de buluştuğu yerlerdir. Öğrencilere yöresel tatları da sunacağımız mekânlarımız olacak. Bu güzergâhın öğretim başlamadan tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

19-07-2019 / ST

1.355 kez görüntülendi.
19 Temmuz 2019 - 14:01