“Yarının Dünyası” Nasıl Olacak?

“Yarının Dünyası” Nasıl Olacak?
03.03.2020
2.437
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Endüstri Mühendisliği Topluluğu (EMK), gelenekselleşen Endüstri Mühendisliği Günleri’nin 19’uncusunu düzenledi.

“Yarının Dünyası” temasıyla SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde 2-4 Mart tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte, öğrencilerin hızlı bir şekilde gelişen teknolojiye sektörlerin ve bağlı firmaların ne gibi çalışmalarla ayak uyduracakları ve sektörlerin gelecek planları ele alındı.

Öğrencilerin geleceğe bakışının şekillendirilerek yarının dünyasına uyum sağlamalarını amaçlayan etkinliğin ilk gününe SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkın,  Microsoft Kıdemli Proje Müdürü Anıl Erkek, Ak Gıda İnsan Kaynakları Yöneticisi Zafer Akça ve SAÜ Endüstri Bölümü Mezunu ve Endüstriyel Çözümler Yöneticisi Ertuğrul Ordu, Renault Proje Müdürü Nilgün Kılıç, Yemek Sepeti Ürün Müdürü Sercan Akkaş, Yemek Sepeti Analitik Yöneticisi Emre Gerçek ve Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım konuşmacı olarak katıldı. Üç gün süren ve sektörlerinde tanınmış isimlerin katıldığı etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

“Nasıl sektör seçilir?”

Büşra Nur Çilingir’in moderatörlüğünde başlayan etkinlikte ilk olarak, Microsoft Kıdemli Proje Müdürü Anıl Erkek söz aldı. Konuşmasına sektör seçiminde en önemli faktörün zaman olduğunu belirterek başlayan Erkek, “Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çalışabileceğiniz birçok alan var. Ben proje yönetiminde çalışıyorum. Endüstri mühendisliği alanlarından bana en uygun alanın burası olduğunu düşüyorum. Tabii burada devletin gelişmişlik düzeyi, teknolojisi ve çalıştığınız şirketin yapısı da önemli. Küçük şirketlerde yöneticiniz sizi yönlendirirken, büyük küresel şirketler sizi eğitir ve yönlendirir” ifadelerini kullandı.

“Arttırılmış, sanal gerçeklik ve yapay zekâ artık hayatımızın her alanına girmeye başladı”

Sözlerine artık insanlara gerek kalmayan bir zamana doğru gidildiğini belirterek başlayan Erkek, “İnsan yok, ışık yok. Zamanla insansız otomasyonlarla çalışacak fabrikalar oluşacak. Artık insanlar emek gücünden, zekâ gücüne doğru kaymaya başlıyor. Endüstri 4.0 çok büyük bir önem arz ediyor. Arttırılmış, sanal gerçeklik ve yapay zekâ artık hayatımızın her alanına girmeye başladı. Gelecek çok hızlı geliyor ve bilişim sektörü çok hızlı ilerliyor. Bütün odağımız hiç vakit kaybetmeden bu alana doğru yönelmek olmalı. Buna uygun altyapımız var. Yapay zekâ farklı bir sistem, sizler makinelere ne yapacağını söyleyeceksiniz, onlar yapacak. Geleceğin mesleği bu olacak” dedi.

“Uzayda izi olmayanın yeryüzünde sözü olmayacak”

Türkiye’nin uzay çalışmalarına değinen Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “Türkiye’nin uzay sahasında neler yapacağıyla, hangi adımları, hangi insan gücüyle, hangi maddi kaynaklarla atacağıyla ilgili stratejisinin kurulması gerekmektedir” diyerek Türkiye’deki uzay araştırmalarında katedilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, “Engellerden en önemlisi yetişmiş insan gücünün çok kısıtlı olması. Fakat bunu aşmanın yöntemi var. Öncelikle yurtdışında çalışan insanlarımızın bir bölümünü ülkemize tekrar geri döndürmek yani beyin göçünü tersine çevirmek gerekmektedir. Ayrıca uzaya ilgi duyan gençlerle buluşarak onlara proje ve düşüncelerimizi anlatmalı, bu alanda kendilerini yetiştirmelerini sağlamalıyız. Bir diğer yol ise uluslararası iş birlikleridir” dedi. Dünyanın gelecekte farklı bir yöne gideceğini ve uzay konusunun farklı boyutlara geldiğini belirten Yıldırım, “Dünya çok farklı döneme giriyor. Uzay olmadan hiçbir şey düşünülemeyecek. O yüzden uzayda izi olmayanın yeryüzünde sözü olmayacağı bir döneme giriyoruz. Yörüngeler de dolmuş durumda. Uzaya uydu göndermek istendiği zaman yer ve frekans bulamama noktasına geliyoruz. Bu yüzden Türkiye uzaydaki yerini korumak zorunda” diyerek sözlerini tamamladı.

“Stajyerlere iş imkânı sağlıyoruz”

Konuşmasına öğrencilere tavsiyeler vererek başlayan Ak Gıda İnsan Kaynakları Yöneticisi Zafer Akça, stajyerlere iş imkânı sağladıklarını belirterek, “Belirli şartları sağlayıp mülakatı geçen arkadaşları staja kabul ediyoruz. Stajını başarı ile tamamlayıp, okulundan mezun olan öğrencilerimize de iş imkânı sağlıyoruz. Başarılı olarak gördüğümüz çalışanlarımızı ise Fransa’ya yüksek lisans eğitimi için yolluyor ve bütün masraflarını karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kendinizi farklı kılın”

Otomotiv sektörü hakkında bilgi veren Renault Proje Yöneticisi Nilgün Kılıç,  “Eğitim hayatınızda kendinizi rakiplerinizden farklı kılacak özellikler geliştirin. Çok iyi yabancı dil öğrenin, imkânınız varsa Erasmus programlarını değerlendirin. Bu ve buna benzer gelişmeleri ise öğrencilik zamanında yapın. En uygun zaman öğrencilik zamanıdır. Sonrasında bu kadar vaktiniz olmayacaktır” dedi.

Etkinliğin ikinci gününde konuşmacı olarak, bilişim sektöründen Huawei Kıdemli Çözüm Direktörü Burak Bıçakhan, E-ticaret sektöründen Hepsiburada Satınalma Yönetici Yardımcısı Murat Açıkel, elektronik ve teknoloji sektöründen Arçelik Ar-Ge Kıdemli Uzmanı ve Proje Lideri Fatih Kartal, gıda sektöründen Eti Satış Grup Müdürü Mertal Kurtoğlu, havacılık ve uzay sektöründen Tei Kompresör Müdürü Mustafa Tuksal ve şarkıcı Melis Kar katıldı.

Öğrencilere sektör hakkında bilgiler vererek deneyimlerini paylaşan konuşmacılar, öğrencilerin sorularını cevaplayarak, onlara iş hayatına yönelik tavsiyelerde bulundu.

Etkinlik konuşmaların ardından plaket takdimi ve öğrenciler arasında yapılan çekilişin ardından sona erdi.

Öğrenciler, etkinliğin son gününde ise gerçekleştirilen teknik geziler ile iş dünyasını gözlemleme fırsatı elde ettiler.

03.03.2020 / M. Furkan Öner-Onur Işılgan


2.437 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.