Yakıtlar ve Yanma Teknolojilerindeki Gelişmeler Değerlendirildi

Yakıtlar ve Yanma Teknolojilerindeki Gelişmeler Değerlendirildi
26.01.2012
481
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenen FCE Konferansı saygın uzman ve akademisyenleri buluşturdu.

Avrupa Komisyonu’nun desteklediği Marie Curie Programı kapsamında düzenlenen 3. Yakıtlar ve Motorlarda Yanma Konferansı, uluslararası saygın uzman ve akademisyenleri buluşturdu. Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Soyhan ve İTÜ’den Prof.Dr. Cem Soruşbay’ın organize ettiği Shell’in katkılarıyla 19-20 Ocak 2012 tarihleri arasında İTÜ Makine Fakültesi’nde gerçekleşen konferansta, yakıtlar ve yanma teknolojilerindeki yenilikler ile ortaya çıkan yeni alternatifler ele alındı.

Marie Curie Programı kapsamında Sakarya Üniversitesi, İTÜ ve Shell’in katkılarıyla 3’ncüsü düzenlenen Yakıtlar ve Yanma Teknolojileri Konferansı (FCE: International Conference On Fuels And Combustıon In Engines), İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü’nde 19-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konferansa mesaj göndererek açılışı kutladı ve yanmanın enerji verimliliği üzerinde önemini vurguladı. Enerji verimliliğinin bakanlığın öncelikli konuları arasında olduğunu belirttiği mesajda, Bakan Yıldız konferansın başarı ile tamamlanması dileğini iletti.

Yakıtlar ve yanma teknolojileri alanlarındaki yeni gelişmeler ve alternatiflerin ele alındığı konferansa dünyanın ve ülkemizin saygın üniversitelerinden akademisyen ve araştırmacılar katıldı. Konferansta ayrıca Shell’in yakıt uzmanları da sunumlarıyla yer aldı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’in konuşmasıyla açılan konferansın ilk gününde  Shell Global Solutions (İngiltere) Ar-Ge Müdürü Prof. Roger Cracknell, Uluslararası Yanma Enstitüsü Türkiye Başkanı ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Sürmen, aynı enstitünün Avrupa Seksiyonu Başkanı ve Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi direktörlerinden (CNRS) Prof. Dr. İskender Gökalp, sektörün en önemli dergilerinden olan Combustion & Flame’in editörü Dr. Philippe Dagaut ile konferans eş organizatörleri İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Soruşbay ve Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Soyhan sunumlarını yaparak, araştırmalarında günümüz yakıtları üzerine elde ettikleri son bulguları aktardı.

Shell, yakıt ve yanma teknolojilerine her zaman destek veriyor

Konferansın açılışında konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem şunları söyledi: “Shell olarak, sektörümüzdeki yeniliklere katkı sağlayacak bu konferansa bir kez daha destek vermekten gurur duyuyoruz. Tüketicinin beklentilerini zamanında öngörerek, en uygun çözüm, hizmet ve ürünü geliştiren Shell’in başarısının temelinde, teknoloji alanındaki zengin birikim ve deneyimi yer almaktadır.  Ar-Ge çalışmalarına yaptığı 1 milyar doları aşkın global yatırım ile sektörde bu konuya en büyük kaynağı ayıran Shell, Türkiye ve tüm dünyanın artan enerji sorununa sorumlu bir şekilde yanıt verebilmek için global teknoloji merkezlerindeki uzman bilim insanlarıyla yeni teknolojiler ve alternatif enerji kaynakları üzerine öncü çalışmalara imza atıyor, enerji kaynaklarının daha verimli kullanımı ve tasarruf bilincinin artırılmasına ilişkin çalışmaları önemsiyor ve aktif olarak destekliyor. Bu anlayış çerçevesinde, yakıt teknolojilerindeki tüm gelişmeleri yakından izliyor ve sürece katkı veriyoruz. Yakıtlar ve yanma teknolojilerindeki yeniliklerin ele alınacağı bu konferansın da, bu konudaki gelişmeler açısından çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Konferansa katılan çok saygın bilim insanlarına ve konferansa destek veren İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”

Motor teknolojisi masaya yatırıldı

Konferansın ikinci gününde ise İngiltere’nin dünyaca tanınmış üniversitesi Imperial College’den Dimitri Katsikadakos, İsveç’in otomotiv sektöründe birçok yeniliklere imza atan Lund Üniversitesi’nden Prof. Alexander Konnov ve Dr. Martin Tuner, enerji danışmanlık ve değerlendirme kuruluşu KEMA’da yapılan araştırmaları yöneten ve Uluslararası Yanma Enstitüsü Hollanda Başkanı olan Prof. Howard Levinsky, enstitünün Yunanistan Başkanı olan  Atina Teknik Üniversitesi’nden Dr.George Skevis ile Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden Türk araştırmacılar Cemil Bekdemir ve Ulaş Eğüz, motor araştırmalarında ve endüstrisinde gelinen son noktayı ve özellikle gelişmiş dizel motorlar olarak adlandırılan yeni HCCI teknolojisini tanıttılar.

TUBİTAK iki adet çalıştay düzenledi

İlk iki konferanstan sonra FCE’12’de önemli bir yenilik yaşandı. TUBİTAK konferansın ikinci gününde iki adet çalıştay düzenledi. Çalıştaylarda TÜBİTAK AB Çerceve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları bölümünden Selcen Gülsüm Aslan hazırladığı slaytlarla mevcut olan çağrılar hakkında bilgi verdi ve nasıl başvuru yapılabileceğini adım adım anlattı. Çalıştayları yöneten Doç. Dr. Hakan Soyhan katılımcılardan gelen proje önerilerine partner bulunmasını sağlayarak konferansta yeni bir boyut açtı. Dr. Soyhan, bundan sonraki FCE konferanslarında sadece bilimsel ve endüstriyel gelişmelerin paylaşım platformu olmakla kalmayıp aynı zamanda katılımcıların birlikte proje ortaya çıkarmalarını sağlayan bir ortam oluşturulacağını ve bu şekilde Üniversite-Sanayi işbirliğinin artırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bir sonraki FCE konferansının Eylül 2013’te düzenleneceğini belirten Doç.Dr. Soyhan, konferans ile ilgili gelişmelerin ve sonuçların daha detaylı olarak www.fce.sakarya.edu.tr ve www.facebook.com/groups/fcesakarya adreslerinden takip edilebileceğini vurguladı.

Konferansın son gününde katılımcılar tarihi İstanbul turu ile yorgunluklarını attı.

25/01/2012 – Haber Merkezi
481 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.