TÜBİTAK Akademisyenlerimizin Projesine Destek Verdi

TÜBİTAK Akademisyenlerimizin Projesine Destek Verdi
29.05.2023
1.480
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi ve İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) yönetim kurulu üyesi Dr. Salih Ülev’in yürütücülüğünü yaptığı “Muhafazakâr İş Adamlarının Karşılaştığı Güncel Fıkhi Problemlerin Tespiti ve Çözüme Yönelik Sektör/Akademi İş birliğini Arttıracak Web Portalı Geliştirilmesi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Amacı muhafazakâr iş adamlarının en sık karşılaştığı fıkhi sorunları tespit etmek ve iş adamları ve fetva makamları/akademisyenler arasında köprü oluşturacak bir web platformu oluşturmak olan projenin araştırma ekibinde; Dr. Öğretim Üyesi Hakan Aslan, Araştırma Görevlisi Dr. Ali Can Yenice ve Araştırma Görevlisi Ömer Faruk Uysal bulunuyor.

Proje Yürütücüsü Dr. Salih Ülev hızlı yaşanan iktisadi ve finansal dönüşümlerin pek çok yeni finansal ürünü ortaya çıkardığını söyleyerek finansal teknolojilerdeki bu yeniliğin iş adamlarını da yakından etkilediğini ifade etti. Dini hassasiyeti olan iş adamlarının, yeni karşılaştıkları meselelerle ilgili fıkhi bilgiye ulaşma noktasında pek çok problem yaşadığını belirten Dr. Ülev, konunun MÜSİAD ile yapılan ön görüşmelerde sıklıkla dile getirildiğini belirtti. MÜSİAD ile koordineli bir şekilde bir web portalı kurulması planlanan projede iş adamlarının yaşadıkları sorunlara ilişkin doğrudan bilgi girebilecekleri bir altyapı sağlanacak.

Dr. Ülev, çalışmada iş adamlarının fıkha uygun hareket etme noktasında karşılaştıkları problemlerin neler olduğuna yönelik yapılacak saha çalışmasında, sektörlere ve iş kollarına göre fıkhi sorunlar haritası geliştirmeyi planladıklarını aktardı. Dr. Ülev, araştırmanın sağlayacağı katkılardan birinin de genç araştırmacılara yeni tez konuları ve araştırma konuları üretmesine imkân vermesi olacağını söyledi.


1.480 kez görüntülendi.
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.