Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 22°C
Gök Gürültülü

Tek Millet İki Devlet

Tek Millet İki Devlet
31.10.2014
312
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Azerbaycan Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen Azerbaycan Bağımsızlık Paneline katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye’nin bayramının kendilerinin, Azerbaycan’ın bayramının da Türkiye’nin bayramı olduğunu söyledi.

SAÜ Azerbaycan Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen panele, Sakarya Vali Yardımcısı Nurettin Yücel, SAÜ Rektör Yardımcısı Musa Eken, Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Paşayeva,  SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, AZEDER Başkanı Elçin Aliyev, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç Dr. Nesibe Nesibova ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Başkanı Bilal Dündar katıldı. Türkiye ve Azerbaycan Türklerinden kalabalık bir öğrenci topluluğunun dinleyici olarak hazır bulunduğu panel, her iki ülkenin milli marşlarının çalınması ile başladı.

Panelde oturum başkanlığını yürüten SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Azerbaycan’da coşku ile kutlanıldığının bilindiğini, bu anlamda Türkiye’de de Azerbaycan’ın bağımsızlık panelinin Sakarya Üniversitesi’nde yapılıyor olmasından dolayı son derece mutlu olduğunu dile getirdi. Türkiye’deki iki Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nden birinin SAÜ bünyesinde bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Selvi, Türkiye ve Azerbaycan’ın aynı inanca sahip, aynı dili konuşan ve aynı acıları paylaşan iki ülke olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Nesibe Nesibova Azerbaycan halkının tarih boyunca özgürlüğe her zaman düşkün olduğunu ifade etti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birçok devletin bağımsızlık kazandığını, ancak Azerbaycan’ın bağımsızlığını bedel ödeyerek kazandığını belirten Nesibova, Azerbaycan’ın bağımsızlığı yolunda şehit olanları saygıyla andığını söyledi.

Panelde söz alan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Başkanı Bilal Dündar ise iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel sürecine değinerek gelecekte çok daha yakınlaşılacağına inandığını vurguladı. Çanakkale savaşında 2500 Azerbaycan gencinin şehit olduğunu hatırlatan Dündar, Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihi kültürel ve stratejik açıdan birbirlerine yakın olduklarını ifade etti.

Merkezi İstanbul’da bulunan Azerbaycan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği AZEDER Başkanı Elçin Aliyev ise bağımsızlığın kazanılması kadar korunmasının da çok zor ve önemli olduğuna değindi. Bir ulusun bağımsızlığını korumasında ekonomik gelişmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Aliyev, Azerbaycan’ın bu anlamda da güçlü adımlarla ilerlediğini kaydetti.

Panelin son konuşmacısı olarak söz alan Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Paşayeva, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasına Ermenek’te yaşanan felaketten dolayı üzüntülerini belirterek başladı. Öğrencilerden tarihi çok iyi bilmelerini isteyen Paşayeva tarihin bir kimlik olduğunu ve tarihi, dolayısıyla kimliğini bilmeyen milletlerin bağımsız kalmayacaklarını söyledi. Özellikle Azerbaycanlı öğrencilerin bugün elde edilen imkanların kıymetini bilmeleri gerektiğini dile getiren Paşayeva, Stalin zamanında sadece Türkoloji kongresi düzenledikleri için kurşuna dizilen Türklerin çocuklarının bugün elde edilen imkanları çok iyi kullanmaları, kendilerinin çok iyi yetiştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.  Türkiye ve Azerbaycan’ın “Tek Millet İki Devlet” olduğunu hatırlatan Paşayeva bu itibarla “Türkiye’nin gücü Azerbaycan’ın gücü, Azerbaycan’ın gücü de Türkiye’nin gücüdür” dedi.

31/10/2014 – E.H.
312 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.