Taha Kılınç KİTAPFEST’teydi

Taha Kılınç KİTAPFEST’teydi
12.05.2022
798
A+
A-

Sakarya Üniversitesinin düzenlediği düzenlenen KİTAPFEST’teki “Neyi Nasıl Yapmalı” söyleşisine Yazar Taha Kılınç konuşmacı olarak katıldı.

Vakti verimli kullanmaya, sosyal medyaya ve kitap okumaya dair konuşmalar yapan Taha Kılınç, “Kendimizle ilgili bir şeyleri hatırlamak gerekir. Bir işe karar verirken, bir mesleği seçerken ya da herhangi bir şeklide hayatta sosyal olarak bir rol alırken yapmamız gereken bir şey var: Acaba ben bu iş için doğru kimse miyim? Acaba bu iş beni memnun edebilecek mi? Tabi en önemlisi de Allah acaba beni bunun için mi dünyaya gönderdi gibi sorular sormamız gerekir kendimize.” dedi.

“İnsanları mutlu etmek için motivasyon önemli”

İnsanları mutlu etmenin tüyolarından bahseden Taha Kılınç, “Ben tam olarak ne yapıyorum hangi boşluğu dolduruyorum. Bir işe yarama duygusu çok temel bir motivasyondur. Yapılan şeyin takdir görmesi veya insanlara mutluluk verip boşluk doldurması herkesin yaşadığı duygulardır. İnsanlar bunu yaptığında iş daha güzel sayılır. İnsanlara hak ettiği mutluluğu vermek gerek. Bunun içinde onları motive etmek önemli.” ifadelerini kullandı.

“Yaptığınız şey hangi boşluğu dolduruyor?”

Hedef belirlemenin önemine değinen Taha Kılınç, “Kendinize çok temel sorular sormanız gerekiyor. Yaptığımız şey hangi boşluğu dolduruyor? Yaptığımız şey birinin işine yarıyor mu? Gittiğimiz yolda birine bir fayda verebiliyor muyuz? Ben her zaman şunu söylüyorum: Pratik olarak kendinize bir hedef belirleyin. Mesela her gün mutlaka birine iyilik yapın hayatını kolaylaştırın o zaman daha mutlu hissedeceksiniz.” diye konuştu.

Sağlıklı olmanın ve vakti verimli kullanmanın çok kıymetli olduğunu söyleyen Taha Kılınç, “Allah beni niçin yarattı? Hangi boşluğu dolduruyorum? gibi temel soruları cevaplamaya ihtiyacımız var. Peygamberimizin bir hadisi var: İnsanların kıymetini bilemediği iki nimet var, biri sağlık diğeri ise vakit. Konumuz İslam ahlakı, Müslümanın tutarlılığı ve sorumluluklarımız bu yüzden bize düşen şey bu nimetleri güzel bir şekilde değerlendirmek.” şeklinde konuştu.

Yanlış haberleri yaymanın yanlışlığından bahseden Taha Kılınç, “Kişinin her duyduğu şeyleri yayması başlı başına hata. Sosyal medya da günümüzde buna zemin hazırlıyor. Altmış yaş üstü insanlar bile şuan sosyal medya kullanabiliyor bence bu korkunç bir vakit kaybı.” dedi.

Söyleşinin sonunda Taha Kılınç, imza etkinliğinde sevenleriyle buluştu.

Haber-Fotoğraf: Rabia Uçar
798 kez görüntülendi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.