Sosyal Hizmet Öğrenci Topluluğundan Köy Okullarına Destek

Sosyal Hizmet Öğrenci Topluluğundan Köy Okullarına Destek
02.02.2022
1.248
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Öğrenci Topluluğu, düzenlediği “Köy Okulu Destek Projesi” ve “Hayallere Giden Yola Bir Kitap da Sen Ekle” kampanyaları kapsamında toplanan ortaokul ve lise düzeyi okula hazırlık ve okuma kitaplarını köy okullarına bağışlıyor.

Kitap kampanyaları haricinde kısa vadeli farkındalık çalışmaları ve uzun vadeli olarak vaka analizi çalışmaları yürüten topluluk, ayrıca yakın zamanda başlattığı “SAÜ Kütüphaneye Kaynak Kitap” kampanyası ile kampüs kütüphanesindeki kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla akademisyenleri kaynak kitap bağışına davet etti.

2006 yılında kurulan Sosyal Hizmet Öğrenci Topluluğu, dezavantajlı birey ve gruplar olarak adlandırdığı odak noktalarına dair çalışmalar yapan, mesleki anlamda teoride öğrendiklerini öğrencilik yıllarından itibaren pratiğe çevirmenin önünü açan; kişilik haklarına saygılı, tüm yönleriyle eşit ve erişilebilir çalışmalar yapmayı ilde edinmiş ve tüm bölümlerden üye kabul eden bir öğrenci topluluğudur.

2021-2022 eğitim öğretim yılı itibarıyla 4. kampanyasını yürüten topluluğun başkanı Sude Uzun, şimdiye kadar gerçekleştirdikleri kampanyayı şöyle özetledi: “İlki, ilk ve ortaokul çağındaki çocuklarımız için hazırladığımız, kırtasiye malzemeleri ve kitap bağışları toplayarak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ulaştırmayı hedeflediğimiz kampanyamızdı. İkincisi Sakarya Üniversitesi Kütüphanesinin akademisyen hocalarımızın bağışlarıyla kaynak çeşitliliği artırmayı hedefleyen, tüm Esentepe Kampüsü’ndeki bölümleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilen kampanyamızdı. Üçüncüsü, Toplum Gönüllüleri Öğrenci Topluluğu ile ortak çalışmamız olan Hendek’te bir kitabevine destek projesi ve hala devam ediyor. Dördüncüsü ise Şanlıurfa’da bulunan bir arkadaşımızın bizlerle iletişime geçmesi üzerine Do-Kamp Öğrenci Topluluğuyla başlattığımız kampanyamız. Diğerlerinden farklı olarak roman ve hikâye kitapları haricinde lise ve üniversiteye hazırlık kitapları da kabul etmekteyiz.”

Kütüphaneye kaynak kitap toplanan kampanyada topluluğun yönetim kurulu da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 30 gönüllünün görev aldığını ifade eden Uzun, genel anlamda kitap kampanyalarına olan alakadan memnun olduklarını ifade ederek, “Katılım gayet iyi gidiyor. Gönüllülerimizin kampanyaları ellerinde olan ve kullanmadıkları temiz kitapları değerlendirebilecekleri bir fırsat olarak gördüklerini düşünüyoruz. Kütüphaneye kaynak kitap bağışı topladığımız hocalarımız, evlerinden çocuklarının kullanmadığı, temiz kitapları getirerek diğer kampanyalarımıza da destek oldular. Böylelikle kampanyalarımız birbirini destekler nitelikte oldu ve başarı elde ettik” dedi.

Topluluk, şimdiye kadar “SAÜ Kütüphaneye Kaynak Kitap” kampanyası kapsamında 556, “Köy Okuluna Destek Projesi” kapsamında ise 150 kitap topladı.


1.248 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.