“Sinema ve Felsefe” Üzerine Söyleşi

“Sinema ve Felsefe” Üzerine Söyleşi
10.05.2022
582
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi ve Türkiye Film Araştırmaları Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Film Araştırmaları Sempozyumu Prof. Dr. Serdar Öztürk’ün açılış konuşmasıyla başladı. Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen söyleşide “Sinema ve Felsefe” ele alındı.

Türkiye Film Araştırmaları Derneği ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesinin ortak düzenlediği Uluslararası Film Araştırmaları Sempozyumu başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Öztürk yaptı.

Düşüncenin gelişmesi açısından duygulanıma seslenmenin gerekli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Öztürk, fiziksel hayatımızın içinde körleşen gözlerimizi, kirlenen kulaklarımızı açabilmek için bizim yeni araçlara ihtiyacımız var. Fiziksel hayatı özgürleştirmek için sinemanın gerekli olduğunu ve sinemanın felsefesinin de bu olduğunu söyledi.

Sinema ve felsefe içinde düşüncenin bir istisna olduğunu ve bunun yapılma biçimleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, dünyada genel olarak sinema araştırmalarında yaşanan çalışmalarındaki sorunlara değindi. “Sinemanın bir gölge, bir temsil olarak kalmaması gerekiyor” diye Prof. Dr. Öztürk, Sinemanın bir araç olarak kullanılması ve kafalardaki teorilerin aktarılmasının sorun olduğunu ifade etti.

Kafalardaki teorilere yakın filmlerin izlenmesi o teorilerin somutlaştırılmasını sağladığını kaydeden Prof. Dr. Öztürk, bu durumun sinemaya yararının ne olduğunun bilinmediğini ve sinemaya katkı sağlamadığı söyledi. Prof. Dr. Öztürk, sinemanın bir imajlar kompozisyonu olduğunun belirterek sinema eseri meydana getirebilmek için kamera, montaj, kadraj, ışık ve sesin gerekli olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında Prof. Dr. Öztürk, “Sinema dil değildir. Sinema kendi akışında kendi operasyonlarıyla işleyen hareket zaman bloklarıdır. Sinemanın özü budur. Sinema öykü değildir, hikâye değildir. Sinemada öyküyü yaratan hareket imajlarının kompozisyonudur” şeklinde konuştu.

Söyleşi, soru cevap faslıyla devam etti.

Haber-Fotoğraf: Süleyman Yıldız
582 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.