Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşler, SAÜFEST’te

Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşler, SAÜFEST’te
13.05.2022
1.071
A+
A-

Sakarya Üniversitesi SAÜFEST bünyesinde düzenlenen “Bor’un Geleceğini Tasarlamaktan Bor ile Geleceği Tasarlamaya” söyleşisine Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşler konuk oldu.

Eti Maden firmasının kuruluşu, tarihi ve çıkarıldığı yerler hakkında bilgi veren Serkan Keleşler, “Dünyada 4.5 milyar bor rezervi var bunun 3.3 milyar tonu bizim ülkemizde. Eskişehir, Kütahya, Hisarcık, Balıkesir ve Bursa da bulunuyor. Ülkemizde bulunan bu oran yaklaşık yüzde 73’e denk geliyor. Geri kalan 1.2 milyar tonunun ise yüzde 6’sı ABD’de, yüzde 6’sı Rusya’da, yüzde 5’i Çin’de, yüzde 1-2’si ise Şili, Bolivya, Peru ve Arjantin’de bulunuyor.” diyerek bor madeninin rezerv miktarlarından bahsetti.

“Türkiye dünyanın neredeyse bin yıllık bor ihtiyacını karşılıyor”

Bor rezervinin dünyadaki ve Türkiye’deki miktarlarını anlatan Keleşler, “Dünyada 4 milyon ton bor tüketimi var. Ekonominin gelişimiyle ilişkisini görüyoruz. Bu rakamlara bakarsak Türkiye dünyanın neredeyse bin yıllık bor ihtiyacını karşılıyor. Biz olmasak rakipler 300-400 yıl Türkiye’de dünyanın bor ihtiyacını karşılıyordu.” diye konuştu.

Borun kullanım alanlarından ve özelliklerinden bahseden Keleşler, “Çıkarılan borun yüzde 50’si cam sektöründe, yüzde 16’sı gübre sektöründe, kalan kısmı da diğer sektörlerde ve temizlik ürünlerinde kullanılıyor. Borun en büyük iki özelliğinden biri girdiği her yere dayanıklılık vermesi. Nereye girerse girsin, dayanıklılığı artırıyor. Sağlık açısından bor madeninin antibakteriyel ve antialerjik özelliği var. Bizim Boron temizlik ürünümüz var, onun yüzde 55-60’ı bordur. Ayak mantarı tedavisinde bile kullanılan bir madendir bor. Kullanılan göz damlalarında yüksek oranda bor vardır.” ifadelerinde bulundu.

Bor madeninin temizlik ürünlerindeki etkisine değinen Keleşler, “Borun temizlik ürünlerinde yüksek oranda etkisi var. Bor ile çamaşır yıkarken ondan beklediğimiz şey; ultra beyazlık, güzel kokması ve köpürtmesi gibi özellikler oluyor. Bizim toplum hep algılar üzerinden hareket eder. Kıyafeti güzel kokuyor gibi şeyler söylemeyi severler. Bu her şey için geçerli. Deterjan için anlattığımı başka şeyler için düşünebilirsiniz.” diyerek borun zararsız ve tamamen organik bir maden olduğunu belirtti.

Haber: Rabia Uçar


1.071 kez görüntülendi.
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.