SAÜ’de İlk Ders Rektör Al’dan

SAÜ’de İlk Ders Rektör Al’dan
03.10.2022
1.617
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) 3 Ekim tarihinde 2022-2023 Yeni Akademik Eğitim Öğretim Yılına ‘Merhaba’ dedi. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, ilk derslere katılarak öğrencilerle buluştu.

Kendini tanıtırken Rektörlük makamının nöbetini tuttuğunu belirten Rektör Al, “Akademisyenliği dünyaya değişmem. Bugün burada sizlerle buluşabiliyorsam, onur duyduğum bu mesleği icra edebiliyorsam öğrencilerimin sayesinde. İyi ki varsınız, hoş geldiniz.” ifadelerinde bulundu.

Üniversitelerin yönetimleri değişse de var olan sistemin sürdürülebilirliği ölçüsünde başarılı olacağına vurgu yapan Rektör Al, “Rektör olarak kısa ama Sakarya Üniversitesi mensubu olarak çeyrek asrı aşkın süredir görev yapıyorum. Belirtmek isterim ki, başarı ya da başarısızlık şahısların değil sistemlerindir. Bizler sistemi iyileştirmek için görevi ödünç almış yöneticileriz.” dedi.

Sözlerine kısa zamanda hayata geçirdiği projelerle devam eden Rektör Al, “Sadece okurken değil mezun olduğunuzda da SAÜ kimliği ile yaşayacaksınız. Hedefimiz, ilk 20 üniversite arasında yer alarak ‘Araştırma Üniversitesi’ statüsünü elde etmek ve başarılarımızı uluslararası arenada tescillemek. Potansiyelimiz var. Bu hedef doğrultusunda Araştırma Dekanlığı ve Uluslararasılaşma Ofisi kurduk. Diğer yandan ‘Topluma Katkı” birimiyle ana hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı, topluma nasıl katkı sağlayacağımızı da istişare ediyoruz.” söylemlerinde bulundu.

Öğrencilere seslenen Rektör Al, “Sakarya Üniversitesi çatısı altında meşru olan tüm talepleriniz gözetilmek zorunda. SAÜ’lü olmanın hazzını yaşamanız gerektiğine inanıyorum. İyi bir gelecek için daha çok nitelik kazanmanız, daha iyi eğitim almanız için odaklanmanız gerekiyor. Bizler de bu anlamda öğrenci dostu bir üniversite olacağız. ‘Alo Öğrenci Destek Hattımız’ bu anlamda attığımız adımlardan biri. Cesur olun ve istişarelerimize katılın; öneri ve eleştirilerinize her zaman açığız.” sözleriyle öğrenci talepleri konusundaki hassasiyetini dile getirdi.

Konuşmasında özgürlükçü yönetim anlayışına sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Al, özgürlüğün ontolojik bir gerçeklik olduğunu “Özgürsek insanız. Ancak özgürlüğün de bir maliyeti vardır. Özgürlük kuralsızlık değildir. Buradan sizlere öğrenci odaklı, özgürlükçü bir yönetim anlayışıyla görevimi icra edeceğimi belirtmek isterim.” ifadeleriyle dile getirdi.

Prof. Dr. Al, öğrencilere formel eğitimin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını da belirtti. Sektörle üniversite sıralarında tanışmalarının gerekliliğinden bahsetti. Katıldığı derslerde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Rektör Al, “Yeni eğitim öğretim yılınızın başarılı geçmesini dilerim.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 


1.617 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.