Sakarya Teknokent NİGEM Projesi, MARKA Tarafından Desteklenecek

Sakarya Teknokent NİGEM Projesi, MARKA Tarafından Desteklenecek
06.03.2020
2.322
A+
A-

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Sakarya Teknokent tarafından başvurusu yapılan “Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezi (NİGEM)” projesinin uygulanmasına yönelik imzalar, MARKA ajansının ev sahipliğinde düzenlenen törenle atıldı.

Kocaeli’de gerçekleşen imza töreninde, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş proje, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu ise kurumun destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bilgilendirmelerden sonra taraflar arasında protokol imzalandı.

Amaç, sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığıyla Sakarya Teknokent bünyesinde kurulacak ve yürütülecek olan projede, mezun olup İŞKUR’da 2 yıldır kaydı bulunan üniversiteli gençlerin sektördeki yenilikleri yakalamaları için akademisyen ve sanayi temsilerinden oluşan mentörler tarafından sektörün güncel ihtiyaçları doğrultusunda eğitim süreçlerinin tamamlanarak istihdamının sağlanması, sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacının giderilmesi amaçlandı.

Projenin ana teması; On Birinci Kalkınma Planında vurgulanan, bölgede nitelikli insan kaynağının zenginleştirilmesi ve teknolojik dönüşümün gerçekleştirilebilmesi adına sanayicilerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji yoğunluklu ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçların nitelikli iş gücü ya da nitelikli girişimciler ile çözülebilmesini sağlamak olarak belirlendi. Doğu Marmara Bölgesinde uzun vadede katma değeri yüksek, teknolojik ürün ve hizmet üretim kapasitesinin arttırılması, bölgenin rekabet avantajı kazanabilmesi ve bu bölgede girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması da projenin gerekçeleri arasında yer aldı.

Üniversite mezunu genç işsizliğinin azaltılması sağlanacak

Proje kapsamında merkezde, sanayi ve üniversiteden mentörler eşliğinde sektörün ihtiyacı olan ve geleceğin meslekleri olarak bilinen; sanal gerçeklik, dijital oyun, 3D printer, siber güvenlik, görüntü işleme ve otomasyon teknoloji alanlarında eğitim verilecek. Gençlerin proje tecrübesi kazanabilmesi için sektörün işbirliği ile ürün geliştirme, geliştirilen/tasarlanan ürünün kontrolü, prototip oluşturma uygulamaları yapılacak. Proje kapsamında üniversite mezunu genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli ve üretken beşerî sermayenin geliştirilmesi, uygulamaya dönük mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi sağlanacak.

Sakarya’nın markası Sakarya Teknokent

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, çıktı odaklı yönetim modeli ile Sakarya Teknokent’in ilk defa böyle bir projeye imza attığını belirterek,  böylelikle Teknokent firmalarının ve bölgenin yüksek nitelikli iş gücü eksikliğinin giderilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını söyledi. Projede Sakarya Üniversitesi’nin, İŞKUR’un ve sektörün ortak çalışacak olmasının proje kültürünün gelişmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Görmüş, Sakarya’nın bir markası olan Sakarya Teknokent’in 95 firması, 500’ü aşan firma çalışanları, sunduğu mentör ve danışmanlık hizmetleri ile Sakarya’nın ve bölgenin gelişmesi doğrultusunda teknoloji ve Ar-ge çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini kaydetti.

//Teknokent


2.322 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.