Sakarya Nehri’nin Geç Kuvaterner Gelişimi

Sakarya Nehri’nin Geç Kuvaterner Gelişimi
23.11.2017
1.058
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Coğrafya Topluluğu Seminerleri kapsamında “Sakarya Nehri’nin Geç Kuvaterner Gelişimi” isimli bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikte SAÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Korhan Erturaç, TÜBİTAK 1001 ve SAÜ-BAP desteğinde yürütülen proje kapsamında Sakarya Nehri ile elde ettiği bilgileri aktardı.

Yeryüzünde yaşanan geçmiş doğal olayların anlaşılmasının çok önemli olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Erturaç, “Sakarya Nehri boyunca gelişmiş belirgin bir taraça sistematiği bulunmaktadır, bu sistematiğin kapsamlı araştırılması, Kuvaterner yani yeryüzünün son 2.6 milyon yıllık geçmişi boyunca bölgenin morfolojik gelişiminin anlaşılması için anahtar bilgiler sunmaktadır” diye konuştu.

Proje sonuçlarına göre, Adapazarı Ovası düzlüğü ve Karasu deltasının günümüzden 2 bin yıl önce oluştuğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Erturaç, “Adapazarı Ovası’ndaki taraçalar Karadeniz seviyesi değişimine bağlı olarak, Geyve Boğazı, Pamukova, Osmaneli taraçaları ise belirgin iklim döngülerine göre gelişmektedir. Son 2 bin yıl içerisinde Sakarya Nehri havzasında iki belirgin depolama ve aşınma dönemi belirlendi. Bu dönemler tarihsel olarak Roma ve Ortaçağ dönemleri ile eşleşmektedir” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Erturaç, yürütülen projenin aşamaları ve çalıştığı yöntemler hakkında öğrencilere bilgi vererek, projeye destek veren İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve SAÜ Coğrafya bölümü öğrencilerine teşekkür etti.

23/11/2017 – MA

Yrd Doc Dr Mehmet Korhan Erturac

Yrd Doc Dr Mehmet Korhan Erturac

Yrd Doc Dr Mehmet Korhan Erturac

Yrd Doc Dr Mehmet Korhan Erturac


1.058 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.