“Sağlık Yöneticilerinin Kariyer Yolculuğu”

“Sağlık Yöneticilerinin Kariyer Yolculuğu”
23.12.2022
845
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İşletme Fakültesi Sağlık Yönetimi Öğrenci Topluluğu ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sağlık Yönetimi Bölümü iş birliğiyle “Sağlık Yöneticilerinin Kariyer Yolculuğu” isimli bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe sektörden isimler katılarak öğrencilere bilgi ve deneyimlerini anlattı.

SAÜ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Prof. Dr. Yasemin Özdemir moderatörlüğünde, İşletme Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akbolat, SUBÜ Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Şimşir ve Sağlık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Arslan, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Ağaç , Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Gülsen Topaktaş, Özel Adatıp Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Selda Çınar, Özel Medar Hastanesi İnsan Kaynakları Sorumlusu Aylin Turan, Özel Adatıp Hastanesi İnsan Kaynakları Sorumlusu Hande Küçükköse ve Özel Medar Hastanesi İnsan Kaynakları Uzmanı Hediye Sancarcıoğlu’nun konuk olarak katıldığı geniş katılımlı etkinlikte öğrencilerimiz kamu ve özel sektörde kendilerini bekleyen kariyer yollarına ilişkin bilgi ve tecrübe edinme imkanı buldular

“Sağlık Yönetimi Bölümünün Önemi Artıyor”

Etkinlikte konuşan Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Gülsen Topaktaş, Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısı hakkında bilgi verdi. Teşkilat yapısında bulunan daire başkanlıklarının görevlerinden bahseden Dr. Topaktaş, sağlık yönetimi bölümünde okutulan birçok dersin daire başkanlıklarının adı olarak karşımıza çıktığını aktardı. Daire başkanlıklarında birçok sağlık yönetimi mezununun kadrolandığını söyleyen Dr. Topaktaş, sağlık yönetimi bölümünün Sağlık Bakanlığı için çok önemli bir kadro olduğuna değindi. Öğrencilerin kendileri hakkında değerlendirmelerde bulunmasının önemini vurgulayan Topaktaş, öğrencilere tavsiyelerini aktardı.

Özel Adatıp Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Selda Çınar, hastane hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Sağlık yönetimi programlarına değinen Çınar, sağlık yönetimi bölümü mezunlarının özel hastanelerde hangi birimlerde çalıştığını anlattı. Hastanenin insan kaynakları uygulamalarını aktaran Çınar, işe alımda dikkat ettikleri özelliklerden bahsetti. İşe alımdaki mülakat süreçleri hakkında bilgi veren Çınar, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Özel Medar Hastanesi İnsan Kaynakları Sorumlusu Aylin Turan, sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın sürekli olarak arttığını vurguladı. Sağlık hizmetleri bölümü mezunlarının nerelerde çalışabileceğini aktaran Turan, bir sağlık yöneticisinin görevlerine değindi. Sağlık yönetiminin çok önemli bir meslek dalı olduğunu vurgulayan Turan, gelecekte de bu mesleğin önemini kaybetmeyeceğini ifade etti.

Özel Adatıp Hastanesi İnsan Kaynakları Sorumlusu Hande Küçükköse, iş deneyiminden bahsederek konuşmasına başladı. Sektöre henüz yeni girdiğini belirten Küçükköse, öğrencilerin en temel kadrodan başlamaktan çekinmemeleri gerektiğini belirtti. İşin mutfağının bilinmesi gerektiğini söyleyen Küçükköse, bir sağlık yönetimi bölümü mezununun sahip olması gereken özelliklerden bahsetti.

Özel Medar Hastanesi İnsan Kaynakları Uzmanı Hande Sancarcıoğlu, işe girmeden önce kişinin kendini geliştirmesi gerektiğini söyledi.  İşe başladığında hastanedeki tüm birimlerin işe alım kıstasları hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten Sancarcıoğlu, öğrencilerin verilen işi benimsemeleri gerektiğini ifade etti. Etkinlikte ayrıca sağlık yönetimi mezununun yaptığı işler bakımından kamu ve özel sektör karşılaştırıldı.

Etkinlik, konuşmacılara çiçek takdiminin ardından sona erdi.

 

Haber-Fotoğraf: Büşra Atahan-Furkan Özcan
845 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.