Sağlık Sistemi İyi Durumda

01 Mart 2018

Sakarya Üniversitesi Sağlık Yönetimi Topluluğu tarafından ‘’Paranız Yoksa Biraz Canınız Yanabilir’’  başlıklı bir konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Akbolat ve Doç. Dr. Cemil Örgev konuşmacı olarak katıldı.

Sağlık sektörüne dünyadan örnekler veren Doç. Dr. Mahmut Akbolat, “Amerika’da sağlık hizmetleri ciddi anlamda pahalı. Bir hizmet almak için zorluk yaşıyorsunuz. İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkelerde hiç kimse size bedava hizmet sunmuyor. Bu ülkelere gittiğinizde sizden özel sağlık sigortası isteniyor. Çok ciddi anlamda vergi ve sigorta primleri ödemeniz gerekecek. Amerika’da sağlık sigortası yaptırırken hangi hizmetleri alacağınız sözleşmede yazıyor, sözleşme dışındaki hizmetler ise size sunulmuyor. Hastaneye gittiğiniz zaman önce sigorta şirketiniz aranıyor buna göre sizin sigortanız neyi kapsıyorsa ona göre tedavi uygulanıyor. Bu durumun sebebi ise Amerikan hükümetinin sağlık alanına liberal yaklaşımından kaynaklanıyor’’ dedi.

Türkiye, sağlık sektöründe daha iyi konumda

Türkiyedeki sağlık sektörünün iyi bir konumda olduğuna değinen Doç. Dr. Akbolat, “Türkiye de ki sağlık hizmetleri İngiltere, Fransa ve Amerika’dan daha iyi bir konumda çünkü burada zorunlu sağlık sigortası var. Zorunlu sağlık sigortası sayesinde hiç kimse sistem dışında kalmıyor. Türkiye bu ülkelere göre daha az para ve insan gücüyle ilerleme sağlamış durumda. Bu durumda yöneticilerimizin sayesinde gerçekleşmiştir’’ ifadelerini kullandı.

Bilinçli sağlık tüketicisi olmanın faydalarının altını çizen Doç. Dr. Cemil Örgev, “Sağlık hizmeti alırken bilinçli olmalıyız. Hekimlerin yazdırdığı ilaçları başka bir hekime giderek değiştirmemeliyiz. Bu durumlar sağlık sektörünü olumsuz etkiliyor. Hastaların bu talepleri doktorları zor durumda bırakıyor. Kısacası bilinçlenmeli ve bilinçli sağlık tüketicileri olmalıyız’’ şeklinde konuştu.

Düzenlenen etkinlik sağlık sektöründeki sorunları anlatan ‘ Sicko’ (Hasta) adlı belgesel gösteriminin ardından sona erdi.

01/03/2018 – BU

1.397 kez görüntülendi.
01 Mart 2018 - 15:17