Sağlık Bilimleri Fakültesi Çanakkale Şehitlerini Andı

19 Mart 2019

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen “Çanakkale Zaferi Anma Programı” başlıklı etkinlik, Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dilek Aygin’in konuşması ile başladı. Doç. Dr. Aygin, “Öncelikle Çanakkale’de savaşmış Türk askerlerini, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere birlikte savaştığı silah arkadaşlarını ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. Çanakkale’nin bilinen kadın kahramanlarından bahseden Aygin, Çanakkale Savaşı sırasında Reşit Paşa Hastane Vapurunda başhemşirelik yapan Safiye Hüseyin Elbi ile savaşlarda birçok görevde bulunan fedakâr Türk kadınlarının gösterdiği kahramanlıklardan söz etti.

Etkinliğin devamında “Dur Yolcu” şiiri seslendirilirken, Hemşirelik bölümü öğrencileri “İsimsiz Kahramanlar Anısına” adlı şiir ve türkü dinletisinin olduğu bir sunum gerçekleştirdi. Etkinlikte ayrıca Hemşirelik bölümü öğrencilerinin hazırladığı “Milli Şuur Oratoryosu” sergilendi ve “Zaferden Kaleler“ isimli bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevin Altınkaynak, etkinliğin sonunda yaptığı konuşmasında Çanakkale şehitlerini ve tüm şehitleri rahmetle ve şükranla andığını dile getirdi. Dekan Altınkaynak, “Onları unutmak mümkün değil. Biz onları her zaman sevgiyle, saygıyla kalbimizde ve ruhumuzda yaşatacağız” dedi. Altınkaynak, etkinliği düzenleyen öğrencilere teşekkür belgelerini takdim etti ve tebriklerini iletti.

19/03/2019- Melek Tepeli

219 kez görüntülendi.
19 Mart 2019 - 18:05