Prof. Dr. Altındiş: “Korona Kolaylıkla Dezenfekte Edilebilir”

Prof. Dr. Altındiş: “Korona Kolaylıkla Dezenfekte Edilebilir”
12.03.2020
3.451
A+
A-

Dünya Sağlık Örgütünün 114’ten fazla ülkeye yayılan ve pandemi ilan ettiği Korona virüsü, Türkiye’de de görüldü.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş, Korona virüsünün dış koşullarda 2 ile 10 gün arasında uyku halinde varlığını sürdürebileceğini belirterek, “Virüsler kolaylıkla dezenfekte edilebilir. Toplu ortamlardan uzak durmak, ellerimizi sık sık dezenfekte etmek, kolonya kullanmak, elimizi çok fazla yüzümüzle temas ettirmemek, telefonlarımızı temizlemek bizi koruyacaktır” dedi.

Sakarya Üniversitesi Yedirenk Topluluğu ve Hüma Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğiyle  “Virüsler ve Viral Enfeksiyonlar” konulu bir konferans düzenlendi. SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yedi Renk Akademi kapsamında düzenlenen konferansa, SAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş konuşmacı olarak katıldı.

“Korona, dış ortamda 2 ile 10 gün yaşayabilir”

Soğuk algınlığı, bronşit, grip, kızamık gibi birçok hastalığa yol açabilen virüslerin genel tanımını yapan Prof. Dr. Mustafa Altındiş, “Virüsler enfeksiyona sebep olan DNA veya RNA içeren mikroskobik etkenlerdir. Diğer adıyla hücre içi paraziti denilen virüslerin etkisi daha çok hücre içinde replikasyonla (DNA eşleşmesi) gerçekleşir. Virüsler teknik olarak canlı yapılar değillerdir. Fakat dış koşullarda varlıklarını bir süre devam ettirebilirler. Örneğin gündemimizde olan Korona virüs, dış koşullarda 2 ile 10 gün arasında uyku halinde varlığını sürdürebilir” dedi.

Virüslerden nasıl korunuruz?

Virüslerden korunma yollarına da değinen Prof. Dr. Altındiş, bir virüsün çoğalabilmesi için canlı bir hücreye yerleşmesi gerektiğini, ortak kullanılan eşyalar üzerinde de yer edinebileceğini söyledi. Altındiş, “Virüsler hücreyi parçalayıcı nitelikte çalışırlar. Hücreye girişten sonra kromozomla birlikte kendini kopyalar ve diğer hücrelere etki etmeye başlar. Unutmamak gerekir ki her virüs kolay bulaşır, yayılır, fakat kolaylıkla da dezenfekte edilebilir. Virüslerden korunmak için; toplu ortamlardan uzak durmak, ellerimizi sık sık dezenfekte etmek, kolonya kullanmak, elimizi çok fazla yüzümüzle temas ettirmemek, telefonlarımızı temizlemek gibi tedbirler alınabilir. Virüsler aynı zamanda soğuğa karşı dayanıklıdır. Bugünlerde sıcak şeyler tüketmek yararlı bir yaklaşım olacaktır” diye konuştu.

Konferans soru cevap ve plaket takdimi ile sona erdi.

11.03.2020 Fatmanur Deveci


3.451 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.