Özgeçmişinizi Sosyal Ağlarda Paylaşmayın

Özgeçmişinizi Sosyal Ağlarda Paylaşmayın
13.12.2011
406
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilimsel Araştırmalar Topluluğu’nun düzenlediği “İşten Gelenler Gençlerle Buluşuyor” semineri başladı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin ilk günkü konukları Yenibiris.com İş ve İnsan Kaynakları Danışmanı Murat Babadalı, Gelişim Akademi Yöneticisi Emre Urfalı, Darty İnsan Kaynakları Müdürü Selda Bağlan ve 20 Yaşında Patron Olmak kitabının yazarı Erdem Genç oldu.

Kapilalist Sistemde Hepimiz Rakibiz

İnsan kaynakları konusundaki tecrübelerini aktaran konukları Yenibiris.com İş ve İnsan Kaynakları Danışmanı Murat Babadalı personel yönetiminden insan kaynakların geçmenin kolay olmadığını dile getirdi. Babadalı şöyle konuştu: “İnsan kaynakları olarak ileriki işi hayatınızda personelin dert babası olacaksınız. Her insanın diğerlerinden bir farkı vardır ancak asıl mesele bu farkı nasıl ortaya kayacaksınız. Şimdi okul hayatınızda hepiniz arkadaşsınız fakat vahşi kapitalist sistemde hepiniz rakip olacaksınız. Kendinize sormanız gereken soru şu;’kariyer hedefim nedir?’ eğer bu sorunun cevabını verebiliyorsanız daha emin adımlar atabilirsiniz.”

Sosyal Ağlarda Özgeçmişinizi Paylaşmayın

Sosyal ağlarda özgeçmiş eklemenin sağlıklı bir durum olmadığını ifade eden Babadalı “Günümüzde sosyal ağa siteleri gayet önemlidir fakat sosyal ağ sitelerindeki (facebook, twitter) kişisel sayfalarınıza profesyonel bir belge olan özgeçmişi eklemek sağlıklı bir durum değildir.” dedi.

Programları Versiyonları ile Yazın

Özgeçmiş yazmayla ilgili bilgiler de veren Babadalı “Özgeçmiş ve CV yazarken kullandığınız programları versiyonları ile birlikte yazmaya dikkat etmekte fayda var. Mesleğe adım atmadan önce kurumsal referansların olması önemlidir. Kartvizit çıkartmak için işe girmeyi beklemeyin, kendinize bir kartvizit çıkarın ve iş başvurularında CV’nize zımbalayın. Kartvizit için işe girmek şart değildir zaten kendiniz kartvizitsiniz.”

Kapıları Aşındırın

20 Yaşında Patron Olmak kitabının yazarı Erdem Genç ise iş yaşamına atılacak gençlere sevdikleri işi yapmalarını söyledi. Genç şöyle konuştu: “Tutkuyla çalışın sevdiğiniz işi yapın ve risk alın. Başarının sırrı bunlarla gizlidir. İşe girene kadar kapıları aşındırın, sürekli bir adım atın. Kendi işinizi kurmadan zengin olamazsınız. Üniversiteli olmanın güzel yanı şudur; birçok şey denersiniz ve eğer başarısız olsanız bile hala öğrencisinizdir. Ufak ufak ticaretlerle başlayabilirsiniz bu önemli bir adımdır.“

SAÜ Bilimsel Araştırmalar Topluluğu’nun düzenlediği “İşten Gelenler Gençlerle Buluşuyor” semineri 15 Aralık Perşembe gününe kadar devam edecek. Öğrencileri iş yaşamına hazırlamaya yönelik olan seminer sonunda toplamda 6 etkinliğe katılanlara ücretsiz katılım belgesi verilecek. Ayrıca her gün sonunda çekilişlerle belirlenecek kişilere ücretsiz dil kursu hediye edilecek. Etkinliğin tüm oturumlarına katılacak bir kişiye ise çekilişle pırlanta kolye hediye edilecek.

13/12/2011 – Mehmet Akgül

 

 
406 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.