Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 20°C
Az Bulutlu

MYO’larda Revizyon Şart

MYO’larda Revizyon Şart
05.01.2018
415
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörü (MEYOK), Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık başkanlığında MYO Müdürlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda Meslek Yüksekokullarının sorunları tartışıldı. Meslek Yüksekokullarına yeni kayıt yaptıran öğrenci sayılarının azalması ve öğrenci tercihlerinin değişmesi nedenleri ortaya konuldu. Dönüşümü gereken yada yenilikçi bölümlere olan ihtiyaçlara vurgu yapılan toplantıda yeni açılacak ve dönüştürülecek programlar kararlaştırıldı.

Sakarya’nın istihdam alanlarına yönelik bölümler desteklenmeli

MYO’lar bünyesinde yer alan programların yeniden gözden geçirilmesi ve istihdam alanlarına yönelik programlara destek sağlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyk, bu sayede mezun öğrencilerin çok daha kolay ve ilgi alanlarına yönelik işlere yerleştirilebileceğini vurguladı. İşletmelerin nitelikli istihdam ihtiyacını sürekli dile getirdiğini belirten Sarıbıyık, istihdam ihtiyaç analizine göre gerçekleştirilecek MYO program düzenlemelerinin bu bağlamda işletmelerin nitelikli istihdam sorununa önemli bir çözüm olacağını söyledi. Nitelikli istihdamın sağlanması hususunda 3+1 Eğitim Modeli’nin son derece başarılı olduğunun altını çizen Sarıbıyık, ihtiyaca yönelik programların düzenlenmesi ile başarının çok daha artacağını ifade etti.

İstihdam projeksiyonlarına ihtiyaç var

İŞKUR’un istihdam alanlarına yönelik başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini ve yıllık olarak istihdam analizleri yaptığını belirten Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bu çalışmaların çok daha yaygın ve uzun süreli projesiyonlara dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Hedeflerin net belirlenmesi sonrasında MYO planlamalarına da doğrudan yansıyacağını dile getiren Sarıbıyk, istihdam ihtiyacına göre “açılacak – kapatılacak” ya da geçici süreyle “askıya alınacak – aktif edilecek” programların hareketliliği öğrenci niteliklerinin doğru yönlendirilmesini ve onların daha kolay iş dünyasına atılabilmelerini sağlayacağını söyledi.

Program açmalarda iş dünyası desteği önemli

İş dünyasını bir araya getiren; sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları desteğinin her zaman çok önemli bir yer sahibi olduğunu söyleyen Sarıbıyık, Sakarya’daki Sivil Toplum Kuruluşlarının kendileri arasında ve üniversite ile örnek olacak nitelikte olumlu bir sinerjisi olduğunu belirtti. Özellikle üniversite ile işbirliği kapsamında Sakarya’daki iş dünyası ve STK’ların her zaman desteğe açık olduğunu ifade eden Sarıbıyık, gerek programların desteklenmesine ve iyileştirilmesine yönelik, gerekse istihdam ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını vurguladı. İş dünyasından destek olmadan yapılacak çalışmaların mutlaka bir ayağının eksik olacağını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya’da var olan sinerji sayesinde çok daha fazla başarıya imza atılacağını vurguladı.

Bahar Dönemi için 3+1 Talepleri alınmaya başlandı

Öğrencilerin bir dönem (16 hafta) boyunca tam zamanlı olarak işletmelerde mesleki eğitim görmelerini ve daha mezun olmadan işletmelerde tecrübe kazanmalarını, bu sayede ilgili alanlarda nitelikli bireyler olarak mezun olmalarını sağlayan 3+1 Eğitim Modeli başvuruları başladı. İşletmeler alanlarına göre bünyelerinde yer almasını istedikleri MYO öğrencileri için www.muys.sakarya.edu.tr adresi üzerinden taleplerde bulunabilecekler.

 

 
415 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.