Mustafa Caner, SASGEM Çarşamba Konferanslarının Konuğu Oldu

Mustafa Caner, SASGEM Çarşamba Konferanslarının Konuğu Oldu
04.11.2021
1.082
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Mustafa Caner oldu. Caner, konferansta “Orta Doğu Jeopolitiğinde Afganistan Krizi” konusunu ele aldı.

Mustafa Caner konuşmaya ilk olarak Orta Doğu’nun tam olarak hangi coğrafyayı kapsadığını ve Afganistan’ın Orta Doğu’ya dahil olup olmadığını açıklayarak başladı. Orta Doğu’nun hangi coğrafyayı işaret ettiğinin aslında ülkelerin siyasi hesaplarına ve ulusal çıkarlarına göre değiştiğini söyleyen Caner, “Zaman içerisinde baktığımızda Çin’in bile Orta Doğu’ya dahil edildiğini gördük” diyerek, bu açıdan bakıldığında hem siyasi hem de kültürel olarak Afganistan’ın Orta Doğu’ya dahil olduğundan bahsetti.

Afganistan krizinden bahseden Caner, bu krizin sadece Orta Doğu ve Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir gündem olduğunu, süper güçleri doğrudan ilgilendiren bir tarafı olduğunu söyledi ve sözlerine şunları ekledi: “2001 yılında 11 Eylül saldırıları olduktan sonra ABD Afganistan’ı işgal etmişti. 20 yıl süren bu işgalden sonra ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle ülkede oluşan güç boşluğunu Taliban dediğimiz örgüt çok kısa bir sürede doldurdu. Taliban’ın gelmesiyle herkeste panik ve endişe oluştu. Bütün aktörler bu duruma temkinli yaklaştı ve hiç kimse Taliban için direkt olarak ‘terörist’ demedi. Özellikle sınırdaki ülkelerde güvenlik endişesi oluştu.”

Caner, İran’ın Afganistan krizini nasıl karşıladığını ve nasıl bir siyaset izlediğini anlattı. Taliban’la İran’ın arasının iyi olmadığını fakat son 2-3 yıldır iletişimde olduklarını, İran’ın, gerçekleşecek olan Afgan krizini öngördüğünü söyledi. Uluslararası toplumda pozitif bir Taliban imajının yaratılmaya çalışıldığını söyleyen Caner, bunun İran’ın Taliban’la olan ilişkisinin ilerleyişini kolaylaştırdığını belirtti. İran’ın Taliban’la arasını yumuşatmaya başlamasından sonra Taliban’ın Afganistan’daki Şii Hazaralar’a dokunmadığını, İran büyükelçilik ve konsolosluklarının devam ettiğini, İran medyasının orada canlı yayın yaptığını, Taliban üyeleriyle röportaj yaptığını açıkladı.

Afganistan krizi sonrasında yaşanacak olan göç dalgasından dolayı bazı ülkelerin Taliban’la ilişkisini yumuşatmaya çalıştığından, Taliban’ı karşısına almak istemediğinden bahseden Caner, İran ve Türkiye’yi bu ülkelere örnek gösterdi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilme sebebi olarak ABD’nin artık gözünü Çin’e diktiği söyleyen konuşmacı, ABD’nin yaşanan bu krizle Çin’e bir maliyet üretmeye çalıştığını belirtti. Caner, Orta Doğu’daki çatışmaların artık Afganistan’a taşındığını söyleyerek, Afganistan krizinin kısa zamanda çözülmeyecek gibi durduğuna işaret etti.

Caner, konuşmasını Afganistan’ın en yakın zamanda barışa ve huzura kavuşması temennisiyle tamamladı.

Konuşmanın kaydına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

1.082 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.