MARKA Tarafından Desteklenen Sakarya Teknokent NİGEM Projesi Faaliyete Başladı

MARKA Tarafından Desteklenen Sakarya Teknokent NİGEM Projesi Faaliyete Başladı
06.10.2021
1.342
A+
A-

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen, Sakarya Teknokent tarafından yürütülen “Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezi (NİGEM)” projesinde inşaat ve makine-teçhizat altyapısı tamamlanarak faaliyete başlandı.  Proje kapsamında tam donanımlı 5 eğitim ve 1 toplantı salonu ile firmaların ihtiyacı olan nitelikli işgücünü karşılamak için hizmet verilmekte.

Amaç, sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığıyla Sakarya Teknokent bünyesinde kurulan ve yürütülen projede, İŞKUR’da kaydı bulunan üniversite mezunu gençlerin, sektördeki yenilikleri yakalamaları için akademisyen ve sanayi temsilcilerinden oluşan mentörler tarafından sektörün güncel ihtiyaçları doğrultusunda eğitim süreçlerinin tamamlanarak, sektörün nitelikli işgücü ihtiyacının giderilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda firmaların talepleri doğrultusunda ilk adaylar eğitimlerine NİGEM’de başladı. Proje kapsamında nitelikli işgücüne ihtiyaç duyan firmaların talepleri İŞKUR’dan karşılanarak NİGEM’de eğitmenler ve mentörler eşliğinde firmaların genel ihtiyacına göre güncel bilgiler verilmektedir. Sonraki aşamada adaylar firmaların gerçek projelerinde mentör eşliğinde çalışacaklar. Nitelikli işgücü talep eden firmalar bu süreç sonunda başarılı gördükleri adayları istihdam edecekler.

Üniversite mezunu genç işsizliğinin azaltılması sağlanacak

Proje kapsamında merkezde firmaların talepleri doğrultusunda sanayi ve üniversiteden mentörler eşliğinde sektörün ihtiyacı olan ve geleceğin meslekleri olarak bilinen; sanal gerçeklik, dijital oyun, 3D printer, siber güvenlik, görüntü işleme ve otomasyon teknoloji alanlarında eğitim verilecek. Gençlerin proje tecrübesi kazanabilmesi için sektörün iş birliği ile ürün geliştirme, geliştirilen/tasarlanan ürünün kontrolü, prototip oluşturma uygulamaları yapılacak.

Hedef nitelikli eleman istihdamı

Ülkemizin teknoloji seviyesi yüksek ve katma değerli ürünler geliştirmesi için en önemli eksiklik nitelikli işgücüdür. Proje kapsamında üniversite mezunu genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli ve üretken beşerî sermayenin geliştirilmesi, uygulamaya dönük mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi sağlanacak. Bu proje ile nitelikli personel istihdamı hedeflenmektedir.

Sakarya’nın Teknoloji Üssü Sakarya Teknokent

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, yenilikçi ve çıktı odaklı yönetim anlayışı ile Türkiye’deki Teknokentler içinde ilk defa böyle bir projeye imza atıldığını belirterek, böylelikle Teknokent firmalarının ve bölgenin yüksek nitelikli işgücü eksikliğinin giderilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını söyledi. Projede Sakarya Üniversitesi’nin, İŞKUR’un ve sektörün ortak çalışacak olmasının proje kültürünün gelişmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şakir Görmüş, Sakarya’nın bir markası olan Sakarya Teknokent’in 110 firması ve 752 Ar-Ge personeli ile Sakarya’nın ve bölgenin gelişmesi doğrultusunda teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini kaydetti.

 
1.342 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.