Londra’da “Türkçe Öğretimi” Semineri Düzenlendi

Londra’da  “Türkçe Öğretimi” Semineri Düzenlendi
25.02.2014
731
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından, İngiltere’nin Başkenti Londra’da  “Türkçe Öğretimi” konulu bir seminer düzenlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü üniversitesimiz öğretim üyesi YArd. Doç. Dr. Alpaslan Okur’un yaptığı Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu ortaklığında düzenlenen “Yurtdışında Türkçe-Türk Kültürü Eğitmen ve Öğretmen Yetiştirme Geliştirme Programı: İngiltere Örneği” başlıklı proje sona erdi.

Londra’da değişik okullarda asıl mesleği Türkçe öğretmeni olmadığı halde öğretmenlik yapanlara öğretmen becerileri ve yöntemleri konusunda bilgi vermek, uygulamalar yaparak verecekleri eğitimin niteliğinin arttırılması amaçlanan projede, 10 günlük süre zarfında yüz yüze eğitim verildi. Eğitim esnasında uygulamalar ve grup çalışmaları gerçekleştirildi.

Londra ve civarındaki Türk ve devlet okullarında Türkçe öğretmenliği yapan 60 Türkçe öğretmeninin bulunduğu seminere, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Özbay ve Dr. İsa Tözün, iki dillilik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Tilburg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kutlay Yağmur’un yanı sıra, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Firdevs Karahan, Prof. Dr. İsmail Güleç, Doç. Dr. Havva Yaman, Yrd. Doç. Dr. Barış Horzum ve Yrd. Doç. Dr. Bekir İnce düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 22 Şubat 2014 tarihinde düzenlenen sertifika törenine, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmaz, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hayati Develi, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Eğitim Ateşesi Uğur Yıkan, KKTC Eğitim ateşesi, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Londra Temsilcisi Necmi Akçay, Konsorsiyum Başkanı Kelami Dedezade, Turkuvaz Derneği Başkanı Mustafa Camgöz, ders veren hocalar ile katılımcılar ve yakınları katıldı.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, böyle etkinlikleri üniversite olarak desteklediklerini ve Londra’da yaşayan Türklere yardımcı olmanın, onlar için bir şeyler yapmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Bu tür projelere her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmaz; programın çok önemli olduğunu, bu tür etkinliklerin artarak devam etmesi gerektiğini ve bu konuda destek vermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü ve Proje Başkanı Prof. Dr. İsmail Güleç, projeye destek verenlere teşekkür etti. Program, sertifika töreninin ardından düzenlenen kokteyl ile son buldu.

24/02/2014 – YC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
731 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.