İlahiyat Fakültesinde “Yahudi Mistisizmi” Konulu Seminer

İlahiyat Fakültesinde “Yahudi Mistisizmi” Konulu Seminer
31.12.2021
816
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Seminerleri kapsamında Arş. Gör. Dr. Ravza Aydın tarafından “Yahudi Mistisizmi” konulu bir seminer gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda pandemi tedbirlerine uygun olarak gerçekleştirilen programa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdulvahit İmamoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dr. Ravza Aydın, sunumunda öncelikle Yahudi Mistisizminin akademik dünyada tanınırlığını sağlayan Gershom Scholem ve çalışmaları hakkında genel bilgi verdi. Akabinde Yahudi Mistisizmi ve Kabala’nın Yahudi tarihinde nasıl tanımlandığı, Kabala’nın Yahudi tarihinde geçirdiği evreler, bu alanda ortaya çıkan temel şahsiyetler, eserler ve içerikleri hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Dr. Aydın, konuşmasının son kısmında ise Kabala’da bugün temel öğretiler olarak kabul edilen “ayin (hiçlik)”, “en sof (namutenahi)” ve ilahî tecelliler olarak kabul edilen “sefirot” sistemi, Kabalacı düşüncede nasıl bir yaratılış düşüncesinin inşa edildiğine temas ettikten sonra sözlerini tamamladı.

Program, konuyla ilgili olarak dinleyiciler tarafından sorulan soruların Arş. Gör. Dr. Ravza Aydın tarafından cevaplandırılmasının ardından sona erdi.


816 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.