İlahiyat Fakültesi’nde Arapça Konferans

İlahiyat Fakültesi’nde Arapça Konferans
01.12.2016
870
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin (Kalem Sûresi, 4) Ayetindeki İcaz” konulu konferans düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Çarşamba Konferansları kapsamında düzenlenen “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin (Kalem Sûresi, 4) Ayetindeki İcaz” başlıklı konferansa,  Iraklı akademisyen Dr. Emine el-Hâşimiyye konuşmacı olarak katıldı. İlahiyat Fakültesi Arapça Dil Kulübü Öğrenci Topluluğu (Multeka lugati’d-dât) tarafından organize edilen ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay’ın da katıldığı konferansa, İlahiyat Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Konferans öncesinde İlahiyat Fakültesi öğrencisi hafız Haluk Karakoç tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve Arapça Dil Kulübü Öğrenci Topluluğunun faaliyetleri ile ilgili slayt izletildi.

Türkçeye çevirisi Öğr. Gör. Dr. Zehra Betül Güney tarafından yapılan konferansta Dr. Emine el-Hâşimiyye insanlığın kurtarıcısı olarak gönderilen Hz. Muhammed’in (s.a.) Kur’an-ı Kerim’de övüldüğü “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin” ayetinin dil açısından icazını ele aldı ve Hz. Peygamber’in ahlakından örnekler vererek İslam âleminin en büyük sorununun ahlaki yozlaşma olduğunu ifade etti.

Dr. Hâşimiyye günümüz Müslümanlarının ve gençlerinin İslam’ın misyonunu temsil ettikleri için, yürüyen Kur’an olarak nitelenen Peygamberimizin ahlakını tatbik etme konusunda özel bir hassasiyet göstermeleri gerektiğini aksi halde insanların Müslümanların davranışlarına bakarak İslam konusunda yanlış kanaatler edinebileceklerini belirtti.

Öğrenciler tarafından yöneltilen soruların cevaplandırılmasıyla sona eren konferansın ardından Dr. Emine el-Hâşimiyye’ye, aynı zamanda öğrenci topluluğunun akademik başkanlığını da yürüten SAÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm başkanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından günün anısına hediye takdim edildi.

01.12.2016 – YC
870 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.