Hocalı Katliamı Unutulmadı

27 Şubat 2018

Karabağ Savaşı sırasında 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaşanan katliam, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası ve Azerbaycan öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen etkinlik ile anıldı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen anma programında konuşan SAÜ Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Hocalı katliamının yakın tarihte yaşanan bir soykırım olduğuna vurgu yaptı. Bunun ilk olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Selvi, “Biz bu soykırımı 100 yıl önce de yaşadık. Gence’de, Zengezur’da, Karabağ’da 1918 yılında ve Mart’ta Bakü’de yine bu Ermeniler, yakmadık Müslüman köy bırakmadılar. Hocalı’da gördüğümüz bu görüntülerin aynısı yaşandı. Uygulanan vahşetin aynısını 1 buçuk milyon Müslümana yaptılar” dedi.

Planları maalesef başarılı oldu

Karabağ’ın sonraki 75 yıl boyunca Azerbaycan’ın bir parçası olarak kaldığını belirten Prof. Dr. Selvi, “Ancak Rus lider Gorbaçov, Sovyetler yıkılmak üzereyken Karabağ’ın bir an önce Ermenistan’a dâhil edilmesi yönünde karar bir çıkardı. Bu kararın ardından iki ay içerisinde yüzde 70’i Türk olan Karabağ bölgesi Ermenistan’a bırakılmıştı. Bu doğrudan doğruya bu bölgede karmaşa çıkarmanın ilk adımıydı. Bu, Ruslar’a ait bir projeydi. Azeriler ve Ermeniler savaşacaklardı. Böylelikle Rusya her ikisini de kukla gibi oynatmayı düşünüyordu. Devreye Amerika, Fransa ve Avrupa Birliği girecekti. Kafkasya petrolleri onların cebine akmaya devam edecekti. Sattıkları silahlar var. Maalesef bu plan, Ruslar tarafından başarıyla uygulandı” ifadelerini kullandı.

Güçlü olmalıyız

Hocalı’da tüm dünyanın gözlerinin önünde 613 masum insanın katledilmesine ve en az bin 500 kişinin kayıp olmasına seyirci kalındığını ifade eden Prof. Dr. Selvi, şunları söyledi: “Azerbaycan, demokratikleşme yönünde önemli adımlar atıyor. Uluslararası bir devlet olduğunu gösteriyor. Yüzde 70’i Türk olan Karabağ bugün boş. Ermenilerle meskûn. Hollanda Temsilciler Meclisi bu soykırım sanki hiç yaşanmamış gibi üç gün önce Türkiye’yi 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmeye ve soykırımı kabul etmeden Avrupa Birliğine giremeyeceğine dair bir karar alıyor. 1915’te Rusya ile beraber bize karşı savaşan Ermeniler’e kim soykırım uygulamış? Biz Çanakkale’de can derdine düştüğümüzde, Sivas’ta ayaklanan, seferberlik ettiğimiz askerlerin yolunu keserek öldüren, Erzurum’da, Diyarbakır’da, Sarıkamış Harekatı’nda Rus ordusu içerisinde gönüllü olan kimlerdi? Bu Ermeniler’di. O halde bir an evvel çalışmak, güçlü olmak, bütün dünya Türklüğü ve İslam dünyası için rehber olmak zorundayız. Buradaki sorumluluktan hiçbirimiz kurtulamayız.”

27-02-2018 / MA

638 kez görüntülendi.
27 Şubat 2018 - 15:00