“Çağımızda Ramazan ve Oruç”

“Çağımızda Ramazan ve Oruç”
21.04.2022
1.164
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Ali Yılmaz, “Çağımızda Ramazan ve Oruç” konusunu ele aldı.

Konuşmasına vakit kavramından bahseden Prof. Dr. Yılmaz, “Bütün Müslümanların vakte bağlı ibadetleri vardır” diyerek Müslüman kişinin gündelik hayatta vaktini ibadetlere bağlı olarak ayarlaması gerektiğinin üzerinde durdu. Ramazan ayında vakit bilincinin en üst seviyeye çıktığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Ramazan ayını “irade ayı” olarak tanımlayarak, bu ayda yapılan toplu ibadetlerin önemi üzerinde durdu.

Dini bir konuyu ifade etmek üzere ortaya koyulmuş edebi eserlerimizin çokluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, Ramazan ayının da şiirlere bolca konu edindiğini ifade etti. Ramazan ayının gelişine şiirler yazıldığı gibi gidişine de ağıtlar yakıldığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, Ramazan manilerinden ve şiirlerinden örnekler vererek konuşmasına devam etti. Prof. Dr. Yılmaz, son zamanlarda Ramazan hassasiyetinin azaldığına vurgu yapıp bu duruma oldukça üzüldüğünü belirtti.

Konuşmasını özlü sözlerle ve dualarla sonlandırdı.


1.164 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.