Atatürk, 10 Kasım’da SAÜ’de Anıldı

Atatürk, 10 Kasım’da SAÜ’de Anıldı
10.11.2021
992
A+
A-

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83’üncü yılında Sakarya Üniversitesinde düzenlenen törenlerle anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü vesilesiyle tertiplenen ilk tören, saat 9’u 5 geçe Esentepe Kampüsü Atatürk Anıtı’nda akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla düzenlendi.

Sabah düzenlenen anma töreninin ardından SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, günün anlama ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Doç Dr. Yavuz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Savaştan sonra yıkılan imparatorluğun yerine onun mirasçısı olarak Mustafa Kemal paşanın liderliğinde bir varlık yokluk mücadelesi verdik biz ve başarılı olduk. Özellikle Mustafa Kemalin bu varlık yokluk mücadelesinde onun en büyük destekçisinin Türk milleti olduğunu ve milletine duyduğu güven olduğunu görüyoruz.

Kendisi de özellikle bu konuda şöyle ifadelere yer veriyor, ‘Ben Batı uluslarını, bütün dünyanın uluslarını tanırım. Fransızları tanırım, Almanları, Rusları ve bütün dünya uluslarını şahsen tanırım. Bu tanışmam savaş alanlarında olmuştur, ateş altında olmuştur. Yemin ederim ki, bizim ulusumuzun manevi gücü, bütün ulusların manevi gücünün üstündedir.’ Milletinin olan inancını işte bu sözlerle dile getiriyor Mustafa Kemal.

Onun özellikle vatan toprağını vatan sevgisiyle alakalı söyledikleri de gerçekten takdire şayandır. Şöyle der, ‘Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk ulusunu sonsuzluğa dek yaşatmak için verimli kalacaksın’ işte bu sözlerle de vatan ve millet sevgisinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Mustafa kemal bir başka konuşmasında ise, ‘Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar’ burada da aslında millet, milliyet ve millî kimlik vurgusu yapıyor.”

Açılış konuşmasının ardından SAÜ Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Topluluğu tarafından “10 Kasım Atatürk’ü Anma Özel Konseri” düzenlendi.


992 kez görüntülendi.
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.