Akademisyenlere TUBİTAK ARDEB Destek Programları Anlatıldı

Akademisyenlere TUBİTAK ARDEB Destek Programları Anlatıldı
09.12.2022
795
A+
A-

Sakarya Üniversitesi(SAÜ) Sakarya Teknokent tarafından düzenlenen “TÜBİTAK ARDEB Destek Programları ve Yenilikleri” programına TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Arıcı katıldı.

Akademisyenlere ARDEB destek programları ve yenilikleri hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen programa; Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yakup Köseoğlu, Araştırma Dekanı Prof. Dr. Cenk Yavuz ve akademisyenler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yakup Köseoğlu akademik çalışmalar için projelerin öneminden bahsetti. Dr. Öğr. Üyesi Köseoğlu, proje yapma konusunda önyargının olduğunu belirtti. Bu önyargının sebebinin projeye yabancı olmak olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Köseoğlu, Teknokent olarak bu kaygının ortadan kaldırılmasına yönelik stratejiler oluşturulduğunu söyledi.

TÜBİTAK’ın ARDEB destek programları ve yeniliklerini anlatan TÜBİTAK ARDEB Destek Programları Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz Arıcı, nitelikli insan ve nitelikli bilgi kavramlarının TÜBİTAK için çok önemli olduğunu söyledi. Nitelikli insan desteğini arttırmaya yönelik çalışmalarının olduğunu aktaran Doç. Dr. Arıcı, bu kapsamda bursiyerlere her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

Destek programlarının dönemli, çağrılı ve dönemsiz olmak üzere üç kategoriye ayrıldığını belirten Doç. Dr. Arıcı, projelerin geri çevrilme oranının düşük olduğunu ifade etti. TÜBİTAK ARDEB kapsamında birçok destek programının bulunduğuna da değinen Doç. Dr. Arıcı, programların içeriği ve destek limitleri hakkında bilgi verdi. Programların hangi alanlarda proje kabul ettiği hakkında konuşan Doç. Dr. Arıcı, projelerin kabul edilmesi için gerekli olan koşullardan ve projelerin değerlendirme sürecinden bahsetti.

Destek programları hakkında genel destek oranları istatistiklerini sunan Doç. Dr. Arıcı, ayrıca sunumunda SAÜ hakkındaki istatistiklere de yer verdi. Doç. Dr. Arıcı SAÜ’nün Marmara bölgesinde destek alan 55 üniversite arasında 19. sırada olduğunu belirterek, SAÜ’ye verilen desteklerin son yıllarda artış kaydettiğinin altını çizdi.

Program Prof. Dr. Emrah Doğan’ın Doç. Dr. Cengiz Arıcı’ya hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

Haber: Furkan Uslu- Furkan Özcan
795 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.