Sakarya Üniversitesinde Aşure Etkinliği

Sakarya Üniversitesinde Aşure Etkinliği
04.08.2023
1.504
A+
A-

Sakarya Üniversitesinde Aşure Etkinliği

Sakarya Üniversitesi bünyesinde TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve MÜSİAD Sakarya’nın (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) katkılarıyla öğrencilere Türk kültürünü tanıtmak, aşure ayının toplumsal önemini anlatmak amacıyla aşure dağıtıldı.

TÖMER binası ve Merkez Kafeteryada başlayan Aşure etkinliği, MÜSİAD Sakarya Şubesinin katkılarıyla SAÜ Çınaraltı Kafede de devam etti. Kurulan aşure kazanlarının önünde toplanan farklı ülkelerden öğrencilere hem Aşure ayının getirdiği manevi duygular aktarıldı hem de kültürel hoşgörü pekiştirildi.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Hamza AL, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, TÖMER Müdürü Prof.Dr. Sinem Yıldırımalp, SAÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Altınsoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemizde düzenlenen aşure etkinliği, öğrencilere aşure geleneğini anlatmanın yanı sıra aşure ayının manevi atmosferini de hissettirdi. Katılımcılar sadece lezzetli bir tat değil aynı zamanda birlikte olmanın ve dayanışmanın anlamını da deneyimlediler. Gerçekleştirilen etkinlik, farklı kültürlerin bir araya geldiği Sakarya Üniversitesinin ruhunu yansıtarak hem yerel hem de uluslararası öğrencilerin kaynaşmasına ve kültürel zenginliği kutlamasına olanak tanıdı.

Her yıl Muharrem ayının ilk on günü, İslam takvimine göre aşure ayı olarak kabul edilir. Bu dönem, tüm İslam dünyasında manevi öneme sahip olup aynı zamanda Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Aşure, bu ayın simgesi olarak hem paylaşmanın hem de birlikte olmanın önemini vurgular.


1.504 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.