Devlet Konservatuvarından Yıl Sonu Konseri

Devlet Konservatuvarından Yıl Sonu Konseri
01.06.2022
1.021
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yıl sonu konseri düzenlendi.

Yıl sonu konserine Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Nilgün Sazak ve çok sayıda misafir katıldı. TRT Ankara Radyosu Sanatçısı Reyhan Ediş’in şef olduğu konsere konuk olarak TRT Ankara Radyosu Sanatçısı Dünya Tekin ve Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Sertan Demir katıldı.

Gecede Sakarya Üniversitesinde bir ilke imza atıldı. Ses Eğitimi Bölümü öğrencileri konserde final sınavlarını uygulamalı olarak sergiledi. Türkiye’nin yedi farklı bölgesinden çok sayıda eserin okunduğu konserde farklı bölümden öğrenciler de destek olma amacıyla koroda görev aldı.

TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Reyhan Ediş, “Yıllar sonra mezun olduğum okuldan repertuvar ve ses eğitimi derslerini vermem için Doç. Dr. Sertan Demir hocamdan davet aldığımda, açıkçası heyecanlandım. Tam da bu heyecanla, bu anlamlı daveti kabul edip, öğrencilerimle yaklaşık bir yıl sürecek olan yoğun emek isteyen karşılıklı sevgi ve güven dolu eğitime başladık. Sizlerin izlemiş olduğu konser, işte bu heyecanın, yoğun çalışmanın, emeğin ve karşılıklı güvenin sonucudur “ dedi.

Ülkemizin farklı coğrafyalarından aynı amaçla gelmiş pırlanta gençlikte çıktığımız bu yolda; ülkemizin çeşitli yörelerinden derlemiş olduğumuz türkülerle dinleyenlerin huzuruna çıktık diyen Reyhan Ediş “Alışılagelmiş final sınavlarından kurtulup, öğrencilerin sınavda icra edecekleri türküleri bu sefer jüri önünde değil, halka icra etmelerini istedik. Çünkü yarın kendi alanlarında birer ses sanatçısı, saz icrası olacak öğrencilerimizin asıl değerlendirmelerini yine halkımız yapmayacak mıydı? İşte bu şiar düsturumuz oldu. Tüm öğrencilerime, konsere katılım sağlayan misafirlerimize en derin sevgilerimi gönderiyorum, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konserin ardından basın açıklamasında bulunan TRT Ankara Radyosu Sanatçısı Dünya Tekin, “Kıymetli arkadaşım Reyhan Ediş çok büyük bir özveriyle çalıştırdı öğrencilerimizi ve ortaya çok güzel bir konser çıktı. Türkiye’nin 7 bölgesinden de birbirinden güzel türküler seslendirildi. Ben de konserin Azerbaycan türkülerinden oluşan bölümünden yer aldım. Büyük bir keyif ve gururla hem mesai arkadaşım, güzel dostum, konserin şefi Reyhan Ediş’i hem de kıymetli öğrencilerimi tebrik ederim. Daha nice güzel konser ve etkinliklerde bir arada olmak dileğimle.” diye konuştu.

Konserde; Leylan Leylan, Ben Kendimi Gülün Dibinde Buldum (Kütahya), Üç güzel oturmuş iskambil oynar, Al eyvanda han kalmadı, Gemiciler Kalkalım, Başımda altın tacım (hoplatma dahil), Bir gül için bülbül giymiş, Oynayın kız oynayın (derule), Çavuşlu diye diye, Tevhid, Ey erenler akıl fikir eyleyin, Adil efendi, Hele yar zalım yar, Ne zaman kurudu yaylanın (Canım havası) şarkıları söylendi.


1.021 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.