“Yetenek Her Yerde” Kariyer Etkinliklerinin İkincisi Başladı

“Yetenek Her Yerde” Kariyer Etkinliklerinin İkincisi Başladı
02.03.2020
1.860
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin destekleriyle, ülke genelinde “Yetenek Her Yerde” temasıyla düzenlenen kariyer etkinliklerinin ikincisi başladı. Bu yıl 10 bölgede 130 üniversitenin iş birliği ile düzenlenen etkinliklere, 300 binin üzerinde öğrenci ve mezunun katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi tarafından, 200’ün üzerinde üniversite, kamu ve özel sektör kurum/kuruluşları, meslek odaları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle gerçekleştirilecek “Yetenek Her Yerde” etkinlikleri, üniversiteli gençlere kendi yeteneklerini keşfettirmeyi hedefliyor. Ayrıca düzenlenen fuarlar ile gençlere istihdamda fırsat eşitliği ve staj imkânları sağlanması amaçlanıyor.

İşverenler üniversiteli gençler ile bir araya gelecek

Fuarlar kapsamında etkinlik alanında kurulacak stantlarda işverenler ve üniversiteli gençler bir araya gelerek, deneyimlerini paylaşacak. Bunun yanı sıra işverenler gençlere mesleklerle ilgili bilgiler vererek, seminer, bilgilendirme oturumları, eğitimler, atölye çalışmaları ve mülakat simülasyonlarıyla, onların ilgi ve becerilerine uygun kariyer planlaması yapmalarına rehberlik edecekler.

Ev sahibi ve paydaş üniversitelerin tüm süreçlere aktif katılımının sağlanmasının yanı sıra, üniversitelerdeki kariyer merkezlerinin aktif hale gelmesine de destek olacak “Yetenek Her Yerde” programı ile üniversitelerin işverenler ile ilişkilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca kariyer etkinlikleri ile öğrencilere eğitim gördükleri ilde staj ve iş bulma imkânı yaratılarak, öğrenci ve mezunların iş hayatına daha kolay kazandırılması amaçlanıyor.

“Yetenek Her Yerde” programı ile üniversitelerin yanı sıra kamu kurumlarının da marka değeri artırılarak, nitelikli iş gücü ve insan kaynağı bulmada işverenler ve öğrenciler/mezunlar arasında etkin bir iletişim ağı oluşturulacak. İstihdamın büyük oranını karşılayan ve yetenek açığı bulunan KOBİ’lerin insan kaynakları ve yetenek kazanımı konusundaki kapasite ve farkındalıklarının artırılması da fuarın temel hedefleri arasında yer alıyor.

70 binden fazla üniversiteli genç 1315 işveren ile buluştu

2019 yılında ilk defa düzenlenen ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan 8 ilde, 87 üniversitenin işbirliği ile gerçekleştirilen “Yetenek Her Yerde” etkinlikleri ile 70 binden fazla üniversiteli genç, 351’i kamu kurumu olmak üzere, 1315 işveren ile buluştu. 2020 yılında düzenlenecek etkinliklerle daha fazla genç yeteneğe ulaşılması hedefleniyor.

Sakarya Üniversitesi’nden bine yakın öğrenci katılacak

Türkiye’nin her yerinden binlerce öğrencinin katılacağı “Yetenek Her Yerde” kariyer etkinliklerine, bu yıl Sakarya Üniversitesi’nden bine yakın öğrenci ve mezunun katılacağı öğrenildi. Etkinliklere katılmak isteyen öğrenci ve mezunlar ise https://www.yetenekkapisi.org/login adresi üzerinden kayıt yaptırabilecek.

Kayıtlara ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız

2020 Fuar Takvimi

“Yetenek Her Yerde” 2020 kariyer etkinlik tarihleri ise şöyle; Trakya Kariyer Fuarı 24-25 Şubat, Güneydoğu Kariyer Fuarı 2 Mart, Doğu Anadolu Kariyer Fuarı 5-6 Mart, Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı 10-11 Mart, Güney Kariyer Fuarı 16-17 Mart, Ege Kariyer Fuarı 20-21 Mart, Batı Karadeniz Kariyer Fuarı 6-7 Nisan, İç Anadolu Kariyer Fuarı 13-14 Nisan, Doğu Akdeniz Kariyer Fuarı 16-17 Nisan ve İpekyolu Kariyer Fuarı 20-21 Nisan.

2020 fuar programını görmek için  tıklayınız

Kariyer Kapısı

Yine Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından geliştirilen Kariyer Kapısı platformu, Cumhurbaşkanlığı birimlerinin stajyer ve yarı zamanlı taleplerini karşılamak amacıyla kullanıma açıldı. Kariyer Kapısı platformu ile öğrenci ve mezunlardan başvurular alınarak, özgeçmiş değerlendirmeleri, genel yetenek sınavları ve çevrimiçi mülakatlar yapılıyor. Değerlendirme sonuçları adaylarla platform üzerinden gönderilen kısa mesaj ve e-posta yoluyla paylaşılıyor. Kariyer Kapısı ile tüm birimlerin kendilerine uygun yetenek havuzları oluşturularak, ihtiyaç halinde bu havuzdaki adaylarla iletişime geçebilmeleri ve önceki ilanlarına ilişkin süreçleri takip edebilmeleri sağlanıyor.

Kariyer Kapısı aktif ilanlara ulaşmak için tıklayınız

02.03.2020 / EF


1.860 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.