Türkiye’de Yargının Güvenilirliğine Bakış Açısı

Türkiye’de Yargının Güvenilirliğine Bakış Açısı
18.12.2013
494
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ)  Hukuk Topluluğu tarafından “Türkiye’de Yargının Güvenilirliğine Hukuki, Sosyolojik ve Siyasal Bakış” isimli bir etkinlik düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Topluluğu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yargının Güvenilirliğine Hukuki, Sosyolojik ve Siyasal Bakış” isimli etkinlik, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Sevda Yaşar Coşkun’un yaptığı etkinliğe, Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, SAÜ öğretim üyeleri Doç. Dr. Abdullah Taşkesen ve Yrd. Doç. Dr. Köksal Şahin konuşmacı olarak katıldı.

Tereddüt, yargıya olan güveni sarsar

Parlamenter sistemde kamu otoritesinin eylem ve davranışlarından bireyler gibi yargı tarafından denetlenebilir olması gerektiğini belirten Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, “Kanun uygulayıcılarının bağımsız, teminat altında ve yansız olarak mesleklerini icra ettikleri alana kamu otoritesinin gölgesi dahi düşmemelidir” diye konuştu.

Mahkemelerin bağımsızlığını sağlamak için bir çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini kaydeden Hacıeyüpoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Mahkemelere ve yargıçlara maddi ve manevi baskının gelebileceği ilk yer siyasi otoritedir. Yargının bağımsızlığına karşı en küçük bir tereddütün vatandaşın yargıya güveninin sarsılması sonucunu doğurur. Birey ve onu temsil eden savunma olması gereken yerde değilse hukukun üstünlüğüne dayalı ve insan haklarını esas alan bir yargıdan söz edilemez. Adil yargılanmanın bir rengi olacaksa o renkte adalettir. Bakıldığında herkes tarafında görülebilmelidir.”

İdeolojik devlet, hukuk devleti değildir

İdeolojik olarak kurulan bir devletin hukuk devleti olarak algılanamayacağını ifade eden, SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, “İnsanların birbirlerine verdiği hain, dönek, faşist, komünist gibi insan onuruna yakışmayan ifadelerle normal bir bireyde normal bir davranışın doğması zordur. Bizim bünyemize uymayan kültürler nedeniyle bir türlü kendimiz olamıyoruz” şeklinde konuştu.

Yargı bağımsızlığı tehlikede

SAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Köksal Şahin ise, siyasal iktidar ve devlet açısından hukuk konusunda yargının bağımsızlığı noktasında Türkiye’nin durumunun iyi olmadığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Şahin, “Bir ülkede yargıya güven devamlı düşerse ve yargının bağımsızlığı tehlikeye girerse sistemi düzeltmek çok zordur” diye konuştu.

18-12-2013 / ST
494 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.