Trafik Kaza Analiz Sistemi Tanıtıldı

28 Şubat 2014

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Sakarya Üniversitesi’nin işbirliğinde hazırlanan Trafik Kaza Analiz Sistemi (TKAS), SAÜ Teknokent’te tanıtıldı.

SAÜ Teknokent’te yapılan tanıtım toplantısına SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Proje Yöneticisi Prof. Dr. Erman Coşkun, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Sakarya Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Ayancı ile projede yer alan kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda trafikte ölümlü veya yaralanmalı kazaların veritabanına kayıt ve analizini sağlayacak olan sistem ile ilgili bilgiler veren Proje Yöneticisi Prof. Dr. Erman Coşkun, proje dâhilinde daha önce el ile oluşturulan kaza tutanaklarının bundan sonra kaza yerinde ekiplerce dizüstü bilgisayar veya tabletlerle doğrudan sisteme girilerek bilgi bankası oluşturulacağını ifade etti. Meydana gelen kazaların trafik amirlerince haritalar üzerinde çeşitli açılardan incelenmesine olanak veren sistem sayesinde sorunlu bölgelerin görünür hale geleceğini anlatan Prof. Dr. Coşkun, bu sayede önleyici tedbirlerin alınarak muhtemel kazaların önüne geçileceğini kaydetti.

Projenin altyapısının şu anda hazır olduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun, “Yapılacak ek çalışmayla akıllı telefonlar aracılığıyla da kaza tespit tutanakları sisteme girilebilecek. Türkiye’de bir ilk olan bu sistemin şimdilik sadece Sakarya Trafik Denetleme Şubesi tarafından kullanılacak. Ayrıca bu sistem ile birlikte trafik polislerinin tutanakları eksik veya hatalı girmeleri sonucunda oluşabilecek yanlışlıkların da önüne geçilecek” diye konuştu.

Türkiye’de bir ilk olan bu sistemin şimdilik sadece Sakarya Trafik Denetleme Şubesi tarafından kullanılacağını belirten Prof. Dr. Coşkun, sistem sayesinde trafik polislerinin tutanakları eksik veya hatalı girmeleri sonucunda oluşabilecek yanlışlıkların da önüne geçileceğini ifade etti.

28/02/2014 – ST

75 kez görüntülendi.
28 Şubat 2014 - 19:26