Sektörün Önde Gelen İsimlerinden ‘Zirveye Yolculuk’ Semineri

Sektörün Önde Gelen İsimlerinden ‘Zirveye Yolculuk’ Semineri
28.03.2022
814
A+
A-

Sakarya Üniversiteli Mimar ve Mühendisler Grubu’nun genç mühendis ve mimar adaylarına ilham olması amacıyla düzenlediği ‘Zirveye Yolculuk’ semineri Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Prof. Dr. Gültekin Yıldız salonunda gerçekleşen zirveye üniversitemizin eski öğrencilerinden Demirgövde Elektrik Enerji Danışmanlık İnşaat Makine Sanayi Kurucusu Turgay Demirgövde, PİMTAŞ Ar-Ge Müdürü Mimar Özlem Kozankurt ve Türk Telekom Veri ve Bulut Servisleri Direktörü Mehmet Fatih Bekin, konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, sektörel tecrübelerini aktarmalarının yanı sıra kariyer yapmayı hedefleyen mühendislik fakültesi öğrencilerine harekete geçmelerini önerdiler.

“Oturarak bu ülke gelişmez”

Demirgövde, katılımcılardan gelen “Mühendislik birinci sınıf bölümünde olan birinin sektörde kendini geliştirmek adına ne zaman staj yapmaları gerekir” sorusuna, “Hemen, bugün başlayın.” cevabını verdi ve ekledi, “Oturarak bu ülke gelişmez. Sevdiğiniz alanda gelişmek için tarih beklemeyin. Bugün sıralarda arkadaşınız olan kişiler mezun olduğunuzda rakibiniz olabilir. Kendinizi geliştirin. Bunu yapmak adına sadece stajlara bel bağlamayın. Öğrenme hevesinizi besleyin.”

“10.000 saat kuralı gerçek”

Turgay Demirgövde’nin ardından söz alan Mimar Fuat Taşkıranoğlu, “Kulağa klişe gibi gelse de 10.000 saat kuralı gerçek. Bilmeyenler için söyleyeyim Malcolm Gladwell isimli tutkulu bir gazetecinin ortaya attığı bir düşünce. Bir işte uzmanlaşmak için en az 10.000 saat çalışmak gerektiğini söylüyor ve ben buna inanıyorum. Önemli olan sizi bu kadar sıkı ve kendini vererek çalıştıracak ilgi alanını bulmak” ifadesini kullanarak katılımcılara sevdikleri işi yapmaları gerektiğini vurguladı.

Seminer, konuşmacılara plaket verildikten sonra sona erdi.

Haber – Fotoğraf: Elif Kutlu


814 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.