SAÜ’lü Akademisyenlerden TÜBA Ödüllü Projeler

SAÜ’lü Akademisyenlerden TÜBA Ödüllü Projeler
24.01.2020
3.120
A+
A-

Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ozan Yılmaz ve Doç. Dr. Ali Balcı, divan edebiyatı ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki çalışmalarıyla “TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü.

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ozan Yılmaz ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Balcı, “Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” ödülünü geçen ay Ankara’da düzenlenen törenle aldı.

Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında ödül alan iki akademisyenden Prof. Dr. Ozan Yılmaz, Divan edebiyatı (eski Türk edebiyatı) alanında çalışmalar yaptığını, bu çalışmalarında Divan şiirini daha iyi anlamayı ve günümüz okuyucusuna daha iyi anlatmayı amaçladığını aktardı.

“Divan şiirine bin kelimelik yeni sözlük”

TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülüne de şerh metinlerindeki kelimelerin divan şiirindeki metinlere uygulanmasına yönelik projesi ile katıldığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, “16’ncı yüzyılda yazılmaya başlanan çeşitli şerh metinleri var. Bu metinler, içlerinde divan şiirimizin metinlerini anlamamıza yarayacak ipuçları olan, kelime anlamları olan metinler. Günümüz modern metinleri şerh etmeye dayalı çalışmalar da yapıyorum. Sözcükbilim üzerinde çalışıyorum. Bu kapsamda başvurduğum projede klasik edebiyatımızda Hâfız-ı Şîrâzî’nin divanı üzerine şerhleriyle tanınmış, 16’ncı yüzyılda yaşamış Sûdî’yi seçtim. Sûdî’nin yaklaşık 14 şerhi var. Bu şerhlerden bir tanesi Bosna Hersek’te, diğeri Kahire’de. Türkiye’de hiç nüshası yok. Bu nüshaları temin edip, bütün şerhlerdeki bilgiyi çıkarıp, divan şirinde anlaşılmayan kelimelerle ilgili bir sözlük yapma projesi hazırladım. Üç yıl boyunca bu proje üzerinde çalışarak, ortaya yaklaşık bin kelimelik bir sözlük çıkaracağım. Bu sözlük içerisinde günümüz okuyucusunun anlayamayacağı manalar olacak. Normal sözlüklere bakıp da bulunamayacak manalar, sözlükte yer alacak” dedi. Geçmişle günümüzü birleştirmeyi amaçlayan bu projesi dolayısıyla ödüle layık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Yılmaz, ödülü almasında emeği geçenlere teşekkür etti.

“Güçlü devletin etkisinden nasıl çıkılır?”

Doç. Dr. Ali Balcı da uluslararası ilişkiler alanında, güçlü devletlerin etkisi altında bulunan diğer devletlerin bu etkinin dışına nasıl çıkabileceği konusundaki projesiyle TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülünü aldığını söyledi.

Doç. Dr. Balcı, “Dünyadaki devletlerin belli bir hiyerarşik ilişkileri vardır. Yani bir grup devlet, büyük bir devlet etrafında toplanır. Tıpkı ABD’nin etrafında diğer NATO devletlerinin toplanması gibi. Bu toplanma ilişkisinde büyük devlet, diğer devletlere güvenlik ve ekonomik refah gibi olanaklar sağlar. Diğer devletlerde bu olanaklar karşılığında büyük devletin kendilerini belli noktalarda kullanmasına izin verir. Yani egemenliklerinden kısmen taviz verirler. Bu konuda genel kabul gören bir ‘Hiyerarşi Literatürü’ vardır. Ben projemde ‘Bu düzen içerisindeki diğer devletler hangi durumlarda o düzenden çıkmak ister?’ sorusunu soruyorum ve bu soruyu Türkiye, Pakistan ve Suudi Arabistan olmak üzere üç örnek vaka üzerinden incelemeyi vaat ediyorum. Bu ülkelerin son beş yıldır Amerika ile krizleri var. Projemde Amerika ile yaşanan bu krizlerin, ülkelerin Amerikan düzeninden çıkmasına evirilip evirilemeyeceği konusuna cevap arıyorum. Öyle gözüküyor ki projemin ilginç bir soruyu cevaplandıracağı düşünüldü ve böyle bir ödüle layık görüldü” dedi.

Ödülü almasında alana yaptığı katkıların da etkisi olduğunu düşünen Doç. Dr. Balcı, “Uluslararası İlişkiler disiplininde ve eğitiminde Türkçede ihtiyaç duyulan ders metni ve materyallerin oluşturulmasında birçok sayıda çalışma yaptım ve bu çalışmalarım Türkiye’deki birçok üniversitede ders kitabı olarak okutuluyor. Ayrıca Türkiye’de Uluslararası İlişkiler disiplinini teorik olarak Türk dış politikasına uyarlayan önemli çalışmalar yaptım. Çalışmalarımı iyi hakemlik sistemine sahip ve rekabetin yoğun olduğu nitelikli platformlarda yayınladım. Bu hususların da bu ödüle layık görülmemde etkili olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

TÜBA bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (GEBİP), Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilen Türkiye’deki 39 yaşını doldurmamış genç bilim insanları arasından seçilerek veriliyor.

2019 yılında TÜBA-GEBİP ödülleri; 20 farklı üniversite ve kurumdan 28 üstün başarılı genç bilim insanına verildi.

24-01-2020 / ST-EF


3.120 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.