SAÜ’den Darülaceze’ye Ziyaret

SAÜ’den Darülaceze’ye Ziyaret
13.05.2016
701
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü ikinci sınıf öğrencileri, Darülaceze Müessesesi’ni ziyaret etti.

Sosyal sorumluluk ve toplumsal duyarlılık kapsamındaki ziyaret, Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Zafer Danış’ın koordinatörlüğü ve üniversitenin güvenlik biriminin de destekleriyle gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi ekibini samimi duygularla karşılayan ve müesseseyi tanıtan Darülaceze Başkan Yardımcısı Ahmet Malatyalı, Balkan Savaşları döneminde İstanbul’un büyük göçler aldığını, bir anda nüfusun arttığını ve insanların sokaklarda kaldığını anlattı. Malatyalı, “Sultan 2. Abdülhamit, insanların barınma meselesini çözmek amacıyla böyle bir kuruluş yapılmasını uygun gördü” dedi. Darülaceze kurumunun temelinin bu şekilde atıldığını, burada Müslümanların ve azınlıkların birlikte kalmaya başladığını söyleyen Malatyalı, şöyle devam etti: “Bu kurum kurulduğundan bu zamana kadar, devletin katma değerli bütçesinden beş kuruş almamıştır. Bu kurum, burada kalanların eğer bir mülkü varsa, kuruma bağışları, bağışladığı maaşı varsa, maaşının yüzde 60’ını verdiği, yani tamamen yardımlarla yaşayan bir kurumdur. Burada kalanların hiçbir ihtiyacı yok. Yiyeceklerini, giyeceklerini, sağlık ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyoruz. Darülaceze, soğuk ve sıcak ilişkisini kesen binalardan oluşuyor. Burada caminin yanı sıra kilise ve havra da mevcut. Burada kalanların moral motivasyonu için ziyarete gelen insanlara sürekli ihtiyacımız var. Bu nedenle Sakarya Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum.”

Doc.Dr. Zafer Danış ise, gösterilen ilgiye teşekkür ederken, böyle bir kurumu ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ziyarette, Darülaceze sakinlerine hediye ve çiçekler verilirken, üniversite ekibi kurum sakinleriyle hoş sohbette bulundu. Ziyarette ayrıca bu tür ziyaretlerin sürekli olması gerektiğine dikkat çekildi.

13-05-2016 / ST


701 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.