Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Az Bulutlu

SAÜ’de Gençlik, Değerler ve Üniversite Konferansı

SAÜ’de Gençlik, Değerler ve Üniversite Konferansı
02.05.2014
257
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından “Gençlik, Değerler ve Üniversite” adlı bir konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü katıldı.

YÖK Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, konuşmasında akademi ve üniversite kavramlarının tarihsel olarak gelişim sürecinden söz etti. Üniversitenin birçok terminolojisini ilk ve orta çağlarda aldığını ifade eden Prof. Dr. Günay, adı ders kökünden gelen medrese kurumları dolayısıyla etimolojik olarak tarihte ilk üniversitenin de Müslümanlar tarafından kurulduğunu düşündüğünü söyledi.

“Üniversite öğrenciye paralel gelişiyor”

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas da, değişime ve gelişime açık bir öğrenci profili oluşturduklarını belirterek, öğrencilerin değişen teknolojiyle sürekli etkileşim halinde olduğunu ve üniversite yapısını bu değişime paralel olarak geliştirdiklerini söyledi. Yetkinlik kazanmanın değişime ve gelişime açık olmakla sağlanacağını ifade eden Prof. Dr. Elmas, “Henüz tanımlanmamış bir iş kolunda bilgi sahibi olmak veya henüz icat edilmemiş teknolojik bir cihazın ortaya çıkmasından sonra onu kullanabilmek, kişinin o alanda yetkinlik kazanmasıyla ilgilidir. Biz, üniversite olarak öğrencilerimize yetkinlik kazandırmanın arayışı içindeyiz ve buna göre üniversitemizi şekillendiriyoruz” diye konuştu.

Ders saatlerini azaltarak öğrencilere sosyal ve kültürel aktivite yapma zamanı kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Elmas, “Artık bilgi çağında üniversitelerin yönetim sistemleri de değişiyor, kalite, akreditasyon ve kurumsal değerlendirme çok öne çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Gençlik bir modern zaman kavramıdır”

SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü ise, gençlik kavramının 19’uncu yüzyılda ortaya çıktığını ifade ederek, “Daha önce böyle bir kavram bulunmuyordu, çünkü ortalama insan ömrü çok kısaydı” dedi. Gençlik kavramının idealizme ve radikalizme yakın bir yaş grubunu ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Güçlü, şunları söyledi:

“Hayat, iyi ile kötünün bir arada olduğu ve buradaki değişimlerin uzun süreci gerektirdiği bir gerçekliktir. Fakat gençliğin bu kadar beklemeye tahammüllü yoktur. Gençlik de bu nedenle anlık refleksler geliştirmiştir. Türk gençliği, batı dünyasına göre geleneksel değerlerine daha fazla sahip çıkmaktadır.  Buna karşın toplumun kanaat önderleri arasında Türkiye’de gençliğin çok büyük bir tehlikede olduğunu ifade eden görüşler de vardır.”

02/05/2014 – ST
257 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.