SAÜ’de Afet Bilinci ve Deprem Tatbikatı

SAÜ’de Afet Bilinci ve Deprem Tatbikatı
21.12.2022
533
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi, AFAD UMKE ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi iş birliğinde “Gençler ile Afetlere Karşı Dirençlilik” projesi kapsamında deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Rektörlük İdari Bina Daire Başkanlıkları, Adapazarı Meslek Yüksekokulu ve Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı kapsamında gerçekleşen tatbikata; SAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrah Doğan, Prof. Dr. Özer Köseoğlu, Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, SAÜ akademik ve idari personelleri ve öğrenciler katıldı. Tatbikatta; afet bilinci oluşturmak, afet anı ve sonrasında mağdurlar ile etkili iletişim kurma yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak ve afet anında meydana gelecek durumlara karşı alınması gereken tedbirlerin aktarılması amaçlandı. Tatbikatta afet durumlarındaki doğru davranışlar aktarıldı.

Tatbikatta, deprem ve yangın gibi doğal afetler anında Çök-Kapan-Tutun ve tahliye işlemleri yapılarak katılımcılara farkındalık kazandırmak amaçlandı. SAÜ paydaşlarının afet durumlarında neler yapmaları gerektiği hakkında bilinç oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, tatbikata gönüllü olarak katılan gençlerin büyüklerine ve akranlarına rehberlik etmeleri için önce kendilerinin de bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Tatbikatla İçişleri Bakanlığı ile yapmış oldukları proje kapsamında gençlerde afet bilincini oluşturduklarını dile getiren Prof. Dr. Adıgüzel, gerekli lojistik desteğin yanında görüntü alma, görüntü verme, çadır kurma gibi tatbikatın çeşitli alanlarında İletişim Fakültesi öğrencilerinin yer aldığına değinerek proje kapsamında öz veriyle çalışan herkesin emeğini kutladı.

Katılımcıların bilinçli ve hızlı bir şekilde binaları boşaltmasıyla verimli bir tatbikat gerçekleştiğini söyleyen Sivil Savunma Uzmanı SAÜDEK Birimi Sorumlusu Mesut Oktay, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) personeli ve İletişim Fakültesi öğrencileri özelinde tüm öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşen tatbikatta hasta ve hamile bireylerinde olabileceğini göz ardı etmeden koordineli bir şekilde hareket ettiklerini ifade etti.

 


533 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.