Sapanca’dan Musluğa Uzanan Yolculuğu Öğrendiler

Sapanca’dan Musluğa Uzanan Yolculuğu Öğrendiler
03.12.2016
516
A+
A-

Sakarya Meslek Yüksekokulu öğrencileri, SCADA sistemleri ve otomasyon dersleri kapsamında şehir içme suyunun gölden musluklara uzanan yolculuğunu düzenlenen seminerle öğrendiler.

Sakarya Üniversitesi’nin meslek yüksekokullarına yönelik uygulama eğitim projeleri kapsamında öğrencilerin kendi alanlarıyla ilgili sektörlerle bir araya gelerek sürdürdükleri eğitim çalışmalarının bu haftaki konusu SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition: Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama) sistemleri oldu.

Sakarya Meslek Yüksekokulu (SMYO) Müdürü Yrd.Doç.Dr. İsmail Gümüş, okulun uygulama eğitimlere önem verdiklerini belirterek her bölümün ilgili sektörle yakın ilişkiler içinde olduğunu vurguladı.

Elektronik Otomasyon Bölümü tarafından düzenlenen seminere Emre İsa Çomaklı ve TİO Otomasyon firması Genel Müdürü Emre Beşir katılarak sistemin işleyişini ve sektördeki gelişmeleri Elektronik ve Mekatronik Programı öğrencilerine aktardılar.

Emre İsa Çomaklı, Scada sistemlerinin genel yapısını ve SASKİ’de kullanılan SCADA sistem alt yapısını içeren sunumunun ardında internet üzerinden gerçek zamanlı SCADA sistemine bağlanarak Sakarya bölgesinde bulunan çeşitli içme suyu terfi merkezleri ve birçok saha donanımlarının anlık yönetimini uygulamalı olarak öğrencilere gösterdi. Öğrenciler, Sapanca gölünden başlayarak suyun yüksek kapasiteli su depolarına nasıl ulaştığını ve bu süreç içerisinde izleme ve yönetimin SCADA sistemi tarafından nasıl gerçekleştirildiğini canlı olarak görme imkanı buldular.

Daha sonra Emre Beşir’in sunumunu dinleyen öğrenciler TİO Otomasyonun saha çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Makine imalatçıları, fabrikalar, otomasyonel çözüm firmaları gibi öğrencilerin çalışma alanı bulacağı alanlar hakkında piyasa bilgilerini paylaşan Emre Beşir, işletmelerin ihtiyacı olan nitelikli işgücüne 3+1 programı kapsamında ulaşma fırsatı bulduklarını belirterek Sakarya Üniversitesinin desteklediklerini belirttiler.

Sunumların ardından Elektronik Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Atalı, okul adına konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etti.

03/12/2016 /Sapanca MYO
516 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.