Sakarya’da Etik Değerler Konuşuldu

Sakarya’da Etik Değerler Konuşuldu
06.06.2016
663
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Üniversite Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Celal Apay, “Etik Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kamu Görevlileri Etik Davranış Ve İlkeleri Konferansı’nda konuşmacı olarak yer aldı.

Erenler Kaymakamlığı ve Erenler Belediyesi işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Prof. Dr. Apay katılımcılara Genel Etik, Kamu Etiği ve Mühendislik Etiği konularında bilgiler sundu. Konuşmasında Kamu Yönetim Etiğine ilişkin ilke ve standartlara, kamu hizmet bilincine, nezaket, saygı, dürüstlük ve tarafsızlık, şeffaflık gibi konulara da yer veren Prof. Dr. Apay; “Günümüzde genel olarak ahlak ve etik kurallarının azımsanmayacak sayıda kimselerce hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu bağlamda Kamu Etiği ve Mühendislik Etiği konusu son derece önem kazanmış durumdadır. Bunun için özellikle Mühendislik Eğitimi veren üniversitelerin bu konuyu önemle işlemesi gerekmektedir” dedi.

Etik için, toplum bir bütün olarak birlik içinde hareket etmelidir

Kamu malları ve kaynaklarının kullanımı, savurganlıktan kaçınma, bilgi verme, yöneticilerin hesap verme sorumluluğu gibi hususların altını çizen Prof. Dr. Apay, yolsuzluk konusunun dünya çapında bir sorun olduğu toplumlarda yolsuzluğu azaltabilmeleri için her kesimin toplu ve kararlı hareket etmesi gerektiğini belirtti.  Ayrıca ülkemizin karşılaştığı son iki büyük depremden sonra bilim adamlarının ve mühendislerin davranışlarında da etik sorunlarla karşılaşıldığını ve bu bağlamda etiğin ve etik değerlerin yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıktığını ve yeni neslin etik değerler doğrultusunda yetiştirilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

06.06.2016 – YC


663 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.