Sakarya, Erişilebilirlikte Türkiye Beşincisi

Sakarya, Erişilebilirlikte Türkiye Beşincisi
02.03.2020
1.344
A+
A-

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Erişilebilirlik verilerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi.

SESAM Müdürü ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, yapılan araştırmada yüksek lisans öğrencilerinin özveri ile çalıştıklarını ve ortaya çıkan sonuçlar açısından Sakarya’nın gelişmişlik düzeyi bakımından Türkiye sıralamasının üst seviyelerinde olduğunu belirtti. M. Çağlar Özdemir, “Bilindiği üzere 2019 sonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzunca bir aradan sonra yeniden İllerin Sosyo-Ekonomik Analizini yayınladı. Buna göre Sakarya, Türkiye genelinde Erişilebilirlik göstergelerinde beşinci sırada yer alıyor. Biz bu çalışmada SEGE-2011 araştırmasında erişilebilirlik göstergeleri olarak sayılan parametreler çerçevesinde Sakarya’nın sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu 2017 ve 2018 verilerine göre inceledik. Çalışmada kullanılan veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Sakarya İl Valiliği’nden elde edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analiz IV çalışmasında erişilebilirlik verileri üzerinde araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Alper Şahin, erişilebilirlik verilerinin yedi parametre üzerinden incelendiğini belirterek, “Bu parametreler üzerinden yaptığımız araştırma sonucunu analiz ettiğimizde Sakarya’nın erişilebilirlik göstergelerinin Türkiye ortalamasına pozitif etki yaptığını söyleyebilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Belediyeler yol yapımında başarılı

Sakarya’yı üst sıraya taşıyan parametrelerden birinin köy yollarının fiziki durumu olduğunu belirten Alper Şahin, “İl sınırları içinde kalan köy yollarının fiziki durumunu gösteren Kırsal Kesim Asfalt-Beton Köy Yolu Oranı, Sakarya için anlamlı bir gösterge olma özelliğini kaybetmiştir. SEGE-2011 araştırmasında Kalkınma Bakanlığı’nın İstanbul ve Kocaeli illeri için bu gösterge açısından yaptığı yorum ifademizi desteklemektedir. Belediye sorumluğundaki yolların tamamının asfalt ya da sathi kaplama yollardan oluşması erişilebilirlik göstergeleri açısından sonuca pozitif etki etmektedir” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre Sakarya il merkezinin en yakın uluslararası havalimanına uzaklığının 128 km olduğunu ve bu durumun erişilebilirlik göstergeleri açısından sonuca pozitif etki eden bir başka unsur olduğunu belirten Şahin, “Sakarya’nın sabit telefon erişim hat sayısı 2017-2018 yılları arasında %4,87 artmıştır. Türkiye’ de ise sabit telefon erişim hat sayısı sabit kalmıştır. İlin iletişim imkânları ve teknolojik altyapısı bakımından önemli olan sabit telefon erişim hat sayısı göstergesine göre Sakarya, Türkiye ortalamasının üstünde kaldığından gelişmişlik endeksine pozitif etki eden bir diğer parametre olarak karşımıza çıkmıştır” şeklinde konuştu.

//SESAM


1.344 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.