Rektör Elmas’ın 10 Kasım Mesajı ve Anma Töreni

09 Kasım 2014

TBMM’nin ilk Başkanı, Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 76. yılında Türk Milleti ve Sakarya Üniversitesi ailesi olarak saygı ve rahmetle anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 20. yüzyılın başında gerçekleşen I. Dünya Savaşı’nın sonunda devletini ve topraklarını kaybetmiş Türk milleti için toparlayıcı ve yol gösterici liderliğin adı olmuştur. Önce askerî kabiliyetiyle vatanın bağımsızlığını, ardından “muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak” hedefi doğrultusunda kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti ile ülkenin istikbalini kurtarmıştır.

Dahi bir asker ve komutan, takdire şayan liderlik vasıflarıyla büyük bir devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk yalnızca Türk milletinin ebediyen unutmayacağı bir lider değil, aynı zamanda emperyalist güçlerin saldırısı altında bulunan bütün mazlum milletler için de bir esin kaynağı olmayı başarmıştır.

Kolay kazanılmadığını bildiğimiz bağımsızlığımızın ve birliğimizin korunmasında Gazi Mustafa Kemal ve O’nun yanında ülkemiz, milletimiz için fedakârca mücadeleye koşan silah arkadaşlarının çabası gençliğimizin ilham kaynağı ve üniversitemizin rehberi olmaya devam edecektir.

Bu duygularla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman minnetle, rahmetle ve saygıyla anacağız.

Prof. Dr. Muzaffer ELMAS
Rektör

 

ANMA TÖRENİ

Sakarya Üniversitesi’nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla anma töreni de düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76’ncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri, Atatürk büstü önünde saat 09.0 5’te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Üniversite akademik ve idari personeli ile öğrencilerin katıldığı törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk Bayrağı da yarıya indirildi.

Etkinlikler kapsamında SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde de bir anma programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fikrettin Yavuz “100 Yıl Önce Atatürk” başlıklı bir konuşma yaptı. Anma etkinlikleri, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirildiği konserin ardından sona erdi.

10/11/2014 – ST

126 kez görüntülendi.
09 Kasım 2014 - 13:27