Rektör Elmas Yükseköğretimde Türk-Arap Kongresi’ne Katıldı

Rektör Elmas Yükseköğretimde Türk-Arap Kongresi’ne Katıldı
27.04.2014
341
A+
A-

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, YÖK, TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Yükseköğretimde Türk-Arap Kongresi’ne katıldı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Yükseköğretimde Türk-Arap Kongresi’ne katıldı.

Türk ve Arap üniversitelerini bir araya getirmek ve aralarında daha iyi bir işbirliği oluşturmak amacıyla İstanbul’da düzenlenen kongreye Rektör Prof. Dr. Elmas’ın yanı sıra, YÖK üyeleri Prof. Dr. Durmuş Günay, Prof. Dr. Tufan Buzpınar, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Alper Kutay, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, ulusal ve uluslararası çok sayıda rektör ve rektör yardımcıları ile Afrika, Sudan, Suudi Arabistan, Ürdün, Filistin, Cezayir, Yemen, Irak, Mısır, Libya, Makedonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok sayıda bilim insanı katıldı.

15 ülkeden 140 üniversitenin katıldığı kongrenin açılış töreninde konuşan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen kongrede Türk-Arap dünyasının yükseköğretiminde yeni eğilimlerin tartışılacağını söyledi. Prof. Dr. Alimoğlu, kongrenin hedefinin Türk- Arap yükseköğretim kurumları ve bilim adamları arasında yakın ve sıcak ilişkilerin kurulması, karşılıklı değişim programları, hızla gelişen bölgesel yakınlaşmaya paralel biçimde ortak ve vizyoner bilim üretimine zemin hazırlanması olduğunu dile getirdi.

26-28 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenen kongrenin ilk gününde konuşmasını yapan Rektör Elmas  “Üniversitede Bilgi Sistemlerinin Yönetimi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Elmas, sunumu sırasında Sakarya Üniversitesi tarafından aktif olarak kullanılan SABİS  (Sakarya Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi) programının içeriği hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Arap Üniversiteler Birliği Başkanı Sultan T. Abu-Orabi de açılışta yaptığı konuşmasında, çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, başarmak istedikleri ortak hedeflerinin olduğunu söyledi. Ortak işbirliği sağlamak üzere kültürel benzerliklerden yararlanılabileceğini ifade eden Abu-Orabi, konferansın sürdürülebilir bir diyolog sürecini başlatmak için çok büyük bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

27/04/2014 – ST

 
341 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.