Rektör Elmas Kazananlar Konferansı’na Katıldı

Rektör Elmas Kazananlar Konferansı’na Katıldı
26.02.2016
589
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Avrupa ve Türkiye Mükemmellik Ödülü’nü kazanmış kuruluşları bir araya getiren “KalDer EFQM Kazananlar Konferansı (WINCO)”na katıldı.

İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen ve Avrupa’da 35 ülkede 40 bin işletmenin kullandığı ‘EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan, Türkiye’de ve Avrupa’da ödül almış kuruluşların yer aldığı etkinlikte, en başarılı örneklerin paylaşıldığı bir öğrenim ortamı sağlandı.

Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nü kazanan Sakarya Üniversitesi’nin ödül süreciyle ilgili tecrübelerini paylaşan Rektör Elmas, eğitim-öğretimde akreditasyon çalışmalarına devam ettiklerini, kurumsal değerlendirmeyle ilgili çalışmalar yaparak bir sistem oluşturduklarını ve bütünleşik bilişim sistemiyle bu sistemi desteklediklerini anlattı.

Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi’yle (SABİS) üniversite ile ilgili bir bilgi edinilmek istendiğinde sonuçları anlık olarak görülebildiğini vurgulayan Rektör Elmas, uluslararası yayın sayısı, öğrenci sayısı gibi bilgilere web tabanlı olarak anlık ulaşılabildiğini ifade etti.

Dünyadaki akreditasyon kurumlarına büyük oranda uyumlu küresel bir kalite ve akreditasyon modeli geliştirdiklerini aktaran Elmas, üniversite olarak kendilerine belirli hedefler koyduklarını ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini aktardı. Elmas, şunları söyledi: “İki kez Avrupa Komisyonu Diploma Eki ve ECTS Etiketlerini alan Türkiye’deki tek üniversiteyiz. Kurduğumuz sistem sayesinde Kurumsal Yeteneklerin Geliştirilmesini sağladık. Böylece de ulusal ve uluslararası düzeyde birçok alanda ödülün sahibi olduk. Üniversitemizde 36 bölüm akredite olmuştur ve hedefimiz ise tüm bölümlerimizin akredite olmasıdır. Araştırma alanında SAÜ Teknokent’i En Fazla Gelişim Gösteren ve En Başarılı Teknokent Ödül’ü aldı. Proje ve yayın sayımız 3 kat arttı. Aynı konum içerisinde iş yapma yeteneklerimiz gelişerek bu sayılara ulaşmış olduk. Dünyadan ve Türkiye’den ODTÜ URAP, Webometrics, Girişimcilik Endeksi gibi birçok sıralamada da sürekli yükseldiklerini söyledi.”

SABİS sayesinde bütün kurumsal göstergelere anında ve kolaylıkla erişebildiklerini kaydeden Elmas, bu sayede kurumsal kararların alınmasında verilerin kullanılabildiğini ve bölümlerin herhangi bir akreditasyon kurumu tarafından dünya çapında değerlendirilebileceğini” ifade etti.

Kongrede ayrıca EFQM Mükemmellik Büyük Ödülü alan WDH şirketi adına Steve Rawson ve John Morisson kuruluşlarındaki dünya standardında örnek uygulamalarını anlatarak soruları cevapladırlar. Sonrasında EFQM Mükemmellik Ödülü alan Coca Cola Bursa Fabrikası adına ise Envay Say paylaşımda bulundu. Kongrenin kapanışı ise Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü alan kurumlar olan Muratpaşa Sabiha Gökçen Ana Okulu’ndan Aslı Kanbir, Damla Su Sapanca Fabrikası’ndan Şahin Keykan, İETT’den Genel Müdürü Mümin Kahveci ve Mükemmellikte Süreklilik Ödülü alan İGDAŞ’tan Mehmet Akif Demirtaş’ın katıldığı bir panelle yapıldı.

25-02-2016 / ST
589 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.