Rektör Elmas: İnsanlar Binalara Güvenmiyor

30 Mayıs 2014

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, insanların binalara olan güvensizliğinin deprem sırasında kaçışmaya yol açtığını belirterek, “İnsanlar panik içinde evleri ve binaları boşaltıp kaçıyorlar. Görüntüler, ‘Benim binam depreme dayanıklı değil’ algısını çok iyi anlatıyor. Ege Denizi’ndeki gibi depremlerde doğru olan, insanların bulundukları binalarda sakince sarsıntının geçmesini beklemesidir” dedi.

Türkiye’de 1999 Marmara depreminin ardından 7-8 milyon civarında yapı stoğunun elden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Elmas, 2006-2007 yıllarına kadar bu çalışmaların yavaş ilerlediğini söyledi. Van depreminden sonra hükümetin bu konudaki zorlayıcı, yönlendirici tavrıyla sorunun çözülmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Elmas, “Bu sorunun çözülmesinden başka çare yok. Tek çare, depreme dayanıksız yapı stoklarının yönetmeliklere uygun hale getirilmesidir. Şu anda hükümetin politikalarını, yaptıklarını destekleyen bir durum, onlar zaten bunu yapıyorlar ama pek çok dirençle de karşılaşıyorlar” diye konuştu.

1999 yılı öncesinden kalan binaların yönetmeliğe göre hızla dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Elmas, Kocaeli ve Sakarya’da Marmara depreminden sonra yeni yapılan pek çok bina olduğunu ancak problemin buralarda da tamamen çözülmediğine dikkat çekti.

30/05/2014 – //

41 kez görüntülendi.
30 Mayıs 2014 - 13:24