Prof. Dr. Utkucu: “Güneş Tutulmaları Depremi Tetikler mi?”

Prof. Dr. Utkucu: “Güneş Tutulmaları Depremi Tetikler mi?”
26.10.2022
2.504
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Utkucu güneş tutulmasının depremler üzerindeki etkisini konuştu.

Güneş tutulmalarının deprem etkisi yarattığına dair bilimsel bir görüş olmadığını söyleyen Prof. Dr. Utkucu bu konu hakkında yapılan çalışmaların çok az olduğunu ve elde edilen verilerin kanıtlarla birlikte sunulması gerektiğini söyledi.

Güneşte meydana gelen doğal olaylardan biri olan güneş lekeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Utkucu güneş lekeleri sayılarının zamanla değişiklik gösterdiğini belirterek, sayılarının fazla olduğu dönemlerde yer kabuğunda bazı patlamaların meydana geldiğini söyledi. Prof. Dr. Utkucu, “Güneş lekeleri genelde on bir yıllık periyodu seyrediyor. Sayılarının fazla olduğu zamanlarda güneşin hareketleri artıyor. Dolayısıyla güneşte ve yer kabuğunda bazı olaylar meydana geliyor.” dedi.

Güneş tutulmasının depreme etkisinin olup olmadığından emin olabilmek için kesin bilgilere sahip olunması gerektiğine değinen Prof. Dr. Utkucu bu düşüncenin herkesçe kabul edilebilir ve kanıtlanmış olması gerektiğine vurgu yaptı. Bilimsel çalışmalarda yalnızca bir parametreye bakılmadığını söyleyen Prof. Dr. Utkucu konu hakkında bilimsel temellerin zayıf olduğunu söyleyerek, “Bilim bir maluma tabiidir, şu an böyle bir bilgiye sahip değiliz.” şeklinde konuştu.

Haber: Buse Sıla Senemcan – Fatma Şimşek

 

 

 

 
2.504 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.