Prof. Dr. Ahatlı TRT 1’e Konuk Oldu

Prof. Dr. Ahatlı TRT 1’e Konuk Oldu
11.04.2022
2.382
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Ahatlı TRT 1 ekranlarında Ramazan ayı boyunca yayınlanan “Ramazan Sevinci” programına konuk oldu.

Sunuculuğunu Serdar Tuncer’in yaptığı Büyük Çamlıca Camii’nde gerçekleştirilen programda konuşan Prof. Dr. Ahatlı, “Başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde, Allah Teâlâ yedi insanı arşının gölgesinde barındıracaktır: Adil devlet başkanı, rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç, kalbi mescitlere bağlı Müslüman, birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan, güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine ‘Ben Allah’tan korkarım’ diye yaklaşmayan yiğit, sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse, tenhada Allah’ı anıp göz yaşı döken kişi” hadis-i şerifi üzerinde durdu.

Söz konusu hadisi çeşitli yönlerden açıklayan Prof. Dr. Ahatlı, kıyamet gününde Allah’ın gölgesinde gölgelenecek kimselerin bu hadiste zikredilen yedi kişiyle sınırlı olmadığını, başka hadislerde değişik vasıflara sahip insanların da mahşer gününde bu arşın gölgesinde gölgeleneceklerinin ifade edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Ahatlı, borcunu ödemekte güçlük çeken bir kimsenin borcunu hafifleten, süre veren, ödemesini geciktiren ya da imkânı varsa ödemesinin tamamını affeden kişilerin, çıplakları giydiren, yoksulları-fakirleri sevindiren, dürüst ticaret yapan insanların da bu kimseler arasında olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Ahatlı, konuşmasının devamında bahsi geçen hadiste yer alan kavramlar üzerinde durdu. Mahşer kavramına değinerek mahşer gününün korkunçluğunu âyet-i kerîmeler ve hadis-i şerîfler üzerinden açıklayarak hadiste geçen “zillullah (Allah’ın gölgesi)” kavramının nasıl anlaşılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Hayati Yılmaz da Diyanet TV’deydi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Yılmaz da Diyanet TV’ de yayınlanan “İftarı Beklerken” Programına katılarak İman-Ahlak-Amel kavramları üzerine konuştu. İman, Ahlak ve Amel kavramları üzerine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hayati Yılmaz, “İmanı bu dünyada var oluşumuzun manası şeklinde ifade edebiliriz. Çünkü Allah Teâlâ’nın bizlere hükümlü tuttuğu ilk vazifemiz ona iman etmektir. Bizi yarattığı zaman akıl nimetiyle de sorumlu kılarak kendisini bilmemizi ve tanımamızı arzu etmiş oldu. Bu sebeple de bizim iman sahibi olmamız aslında Allah’ın varlığının farkında olmamız bilinciyle yaşıyor olmamız manasına geliyor.” diyerek hayata anlam katmanın iyi ameller yapmak olduğunu ifade etti.

 
2.382 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.