Özgüven için Yurtdışı Eğitimi Çok Önemli

15 Şubat 2018

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi’nce (SASGEM) düzenlenen Çarşamba konferansları bu dönem “Gelişen Teknolojiler ve Yurtdışı Eğitim Fırsatları” konulu etkinlik ile başladı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Bahar döneminin ilk etkinliğine Mimari Sunum Uzmanı Mustafa Tutar konuşmacı olarak katıldı.

Özgüven için yurt dışı eğitimi alın

Öğrencilere yurt dışı deneyimlerinden bahseden ve yurtdışı eğitiminin önemini vurgulayan Mustafa Tutar, konuşmasında makineleşmeye dikkat çekti. Günümüzdeki mesleklerin yüzde 60’ının 10 yıl sonra yok olacağının söylendiğini belirten Tutar, “Bunun yerine 180’den fazla yeni meslek ortaya çıkacak. Her Türk vatandaşının sorunu olan İngilizceyi üniversite birinci sınıf bitmeden öğrenin. Daha sonra bol bol gezin. Gezmek çok önemli. Karşınıza çıkacak sorunlarda tek başınıza karar vereceksiniz. Karar verme mekanizmanız gelişecek ve ne yapacağınızı bileceksiniz. Biyografi okuyun. Böylece insanların hangi zorlukları aşarak bugün piramidin en üstüne çıktığını öğrenebilirsiniz” dedi.

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz

Mustafa Tutar konuşmasında SİHA’ların üreticisi Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’a da değindi. Tutar, “Selçuk Bayraktar, yurt dışına giderek gerekli eğitimi aldı. Türkiye’de olmayan bir teknolojiyi Türkiye’ye getirdi. Öz güven çok önemli. Ben bunu yaparım demelisiniz. Selçuk Bayraktar sizin için en iyi örnek” diye konuştu.

Öğrencilere sadece yurtdışında eğitim görmenin yetmeyeceği tavsiyesinde bulunan Tutar, şöyle devam etti: “Eğitim bilgi ise çalışmak tecrübedir. Eğitim gördüğünüz okul standartlarında bir iş yerinde çalışarak kendinizi daha da geliştirmelisiniz. Gözlem, tecrübe, karşılaştırma ve bunun sonucunda alınan bilgiyi aktarma ve paylaşma yer alıyor.”

Mustafa Tutar, gelişen dünyanın hızına yetişebilmenin tek yolunun ise yurtdışı tecrübesi olduğunun altını çizdi.

15-02-2018 / Gülbahar K.

472 kez görüntülendi.
15 Şubat 2018 - 14:36